اقامت دائم آلمان از طریق تولد فرزند - فارس مهاجر

Blog

اقامت دائم آلمان از طریق تولد فرزند

در مهاجرت, مهاجرت به آلمان 17 ژوئن 2021

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد را میتوان یکی از روش های مهاجرت به آلمان شناخت . البته باید به این موضوع اشاره کرد که راه های بسیار زیادی برای مهاجرت به این کشور زیبا وجود دارد که از جمله آن میتوان به تحصیل در آلمان , کار در آلمان , سرمایه گذاری در آلمان و … اشاره کرد که باید دید کدام یک از این راه ها برای شما عزیزان مناسب تر است .

ابتدا به تعریفی کلی در رابطه با تابعیت و اقامت می پردازیم و سپس به اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد میپردازیم :

تابعیت ؛

تابعیت در لغت به معنای پیروی و اطاعت کردن می باشد که رابطه  ای است معنوی ، سیاسی ، حقوقی و بین المللی بین شخص و دولت . در یک دولت وظایف و حقوق افراد از حاکمیت نشات گرفته و هر یک در قبال دیگری دارای وظایف و حقوقی می باشد .

اقامت ؛

اقامت در لغت به معنای سکنی گزیدن ، سکون و توقف است و فرد را به قسمتی از خاک کشوری که در ان سکونت دارد ارتباط می دهد . اقامت به دو گونه می باشد : اقامت موقت و اقامت دائم

اگر شخصی از کشور خود خارج شود و به قصد سفر با ویزاهای توریستی وارد کشور دیگری گردد می تواند از کشور مورد نظر اقامت موقت دریافت نماید هم چنین اگر شخصی با انواع تایپ ویزاهای تحصیلی ، کاری ، ثبت شرکت  یا سرمایه گذاری به کشور دیگری سفر کرده و سکونت کند طبق قوانین خاص هر کشور می تواند با رعایت و انجام شرایط مطرح کشور متبوع برای دریافت اقامت ، درخواست اقامت دائم نماید .

به طور کلی در تمامی کشورها اخذ تابعیت از طریق تولد از دو نظام خاک و خون تشکیل می شود .

در نظام خون تابعیت شخص به تابعیت والدین و نسب وی باز می گردد درصورتی که در نظام خاک تابعیت شخص به محل تولد وی باز می گردد . کسب تابعیت در تمامی کشورها معمولا به اراده افراد بستگی ندارد و به ان ها تحمیل می گردد .

کشور المان به طور اصلی نظام خون را انتخاب نموده است به طوری که اگر طفلی با پدر یا مادر المانی در کشور المان یا خارج از المان متولد شود طبق اصل خون تابعیت المان را اتخاذ می کند اما در بعضی از موارد کشور المان به طور فرعی اصل خاک را مبنا قرار می دهد به عنوان مثال اگر طفلی در المان متولد شود که والدین وی بی تابعیت باشند یا مشخص نباشند ، طفل به طور فرعی از طریق نظام خاک تابعیت المان را می گیرد هم چنین والدین طفل که تابعیتی ندارند ( بی تابعیت ) نیز از طریق فرزند خود می توانند تابعیت کشور المان را کسب نمایند .

اگر طفلی در کشور المان به فرزند خواندگی گرفته شود و یکی از والدین وی تابعیت المان را داشته باشد طفل نیز به تبعیت از والد خود تابعیت کشور المان را دریافت می کند .

در اول ژانویه سال ۲۰۰۰ میلادی در کشور المان قانونی تصویب شد که کودکی که در کشور المان با پدر و مادر خارجی متولد شود با شرایطی می تواند تابعیت کشور المان را کسب نماید که این شرایط عبارت است از :

فرد تا سن ۲۱ سالگی به مدت ۸ سال مقیم کشور المان باشد و در این کشور زندگی کند .

فرد به مدت ۶ سال در یکی از مدارس کشور المان تحصیل کند .

والدین فرد مقیم دائم کشور المان باشند یا به مدت ۸ سال در این کشور زندگی کرده باشند .

فرد از یکی از مدارس کشور المان فارغ التحصیل شود .

فرد درکشور المان اموزش و موفقیت های حرفه ای داشته باشد .

متقاضی برای اخذ تابعیت کشور المان نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشد .

کودکان خارجی برای حفظ تابعیت خود در کشور المان باید تا سن ۲۳ سالگی تابعیت المانی خود را ثابت کنند وگرنه تابعیت انها سلب می شود .

تابعیت کشور المان فقط از طریق درخواست تابعیت اعطا می شود و بدون درخواست هیچ گونه تابعیتی به فرد داده نمی شود ، والدین المانی فرزندی در خارج از کشور المان که تقاضای تابعیت المان برای فرزند خود را دارند باید ظرف یکسال تقاضای خود را به مسئولین کنسولگری المان اطلاع دهند . این نکته حائز اهمیت است که فردی که از والدین تبعه المانی متولد شده باشد در سن ۱۸ سالگی می تواند برای حفظ یا ترک تابعیت المانی خود تصمیم گیری و اقدام نماید .

کشور المان تابعیت مضاعف را نمی پذیرد و افرادی که خواهان لغو تابعیت المانی خود هستند باید از قوانین و شرایط خاصی اقدام نمایند و این نکته در کشور المان وجود دارد که تحت قانون اساسی کشور المان لغو تابعیت این کشور ممنوع می باشد . تمامی حقوق شهروندی فردی که تابعیت المانی خود را از دست داده باشد از وی سلب می گردد .

پاسپورت کشور المان گواهی تابعیت کشور المان می باشد و افرادی که تابعیت کشور المان را دارند بدون دریافت ویزا می توانند به کشور های عضو اتحادیه اروپا سفر کنند .

برای فرزندان والدینی که هیچ تابعیت ندارند، شرایط ویژه ای برای اخذ تابعیت آلمان وجود دارد.

کودکی که در آلمان متولد میشود، در صورتی تابعیت آلمانی دریافت می کند که حداقل یکی از والدین در زمان تولد نوزاد تابعیت آلمانی داشته باشد یا حداقل ۸ سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشد و یا دارای اجازه اقامت دائم آلمان (Niederlassungserlaubnis)

باشد. هشت سال اقامت قانونی بدان معنی است که یکی ازوالدین در طول ۸ سال اجازه اقامت قانونی داشته باشد داشته باشد، دولدونگ اقامت حساب نمیشود. اگر والدین به عنوان پناهنده به آلمان امده باشند، دوران پناهندگی هم در این هشت سال حساب میشود. همراه با تابعیت آلمان، فرزند شما می تواند تابعیت کشور خود را نیز داشته باشد.

لطفاً توجه داشته باشید: اگر والدین کودک ازدواج قانونی نکرده اند و متاهل نیستند و پدر طفل تابعیت آلمانی دارد یا حداقل ۸ سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشد و یا دارای اجازه اقامت دائم آلمان (Niederlassungserlaubnis)  باشد، کودک درصورتی میتواند تابعیت آلمانی کسب کند که پدر بصورت رسمی به عنوان پدر تائید شود. اینکه پروسه تائیدی پدر چطور است را در قسمت بعدی این نوشته بخوانید.

اگر هیچ یک از والدین الزامات ذکر شده در بالا را برآورده نکنند، کودک به طور خودکار تابعیت آلمان را کسب نخواهد کرد. اما بعدا که والدین شرایط مورد نیاز را کامل کردند، کودک هم بهمراه والدین می تواند شهروندی آلمان را اخذ کند. تا آن زمان فرزند هم تابعیت و اقامتی خواهد داشت که والدین دارند.

نکته مهم: برای فرزندان والدین بدون تابعیت، شرایط ویژه ای برای اخذ تابعیت آلمان وجود دارد:

 •  کودک باید از بدو تولد بدون تابعیت باشد.
 •  کودک باید در آلمان یا در هواپیما یا کشتی آلمانی به دنیا آمده باشد.
 •  کودک باید حداقل ۵ سال در آلمان اقامت قانونی داشته باشد.
 •  کودک نباید به جرمی که جزایش بیش از پنج سال حبس باشد محکوم شده باشد
 •  کودک باید قبل از سن ۲۱سالگی درخواست تابعیت کند.

اینکه یک کودک بعد ازتولد در آلمان اجازه اقامت دریافت میکند یا خیر، بستگی به وضعیت والدین دارد.

 • اگر والدین قبلاً به عنوان پناهنده قبول شده باشند، وضعیت پناهندگی یا حمایت های فرعی دریافت کرده باشند، فرزند شان که در آلمان متولد میشود برای دریافت اقامت ازدو گزینه برخوردار است:
 1. اگر می توانید از کشور و یا سفارت کشورخود برای کودک پاسپورت بگیرید، می تواند برای فرزند خود طبق ماده ۳۳ قانون اقامت آلمان درخواست اقامت کنید. برای درخواست اجازه اقامت، باید به اداره مهاجرت محلی خود مراجعه کرده و اجازه اقامت خود و گذرنامه و تصدیق تولد فرزند خود را ارائه دهید. لطفا توجه داشته باشید که به عنوان پناهجو و یا پناهنده قبول شده، اجاز ندارید به سفارت کشور خود مراجعه کتید ویا به کشور سفر کنید. اطلاعات دقیق در مورد گواهی تولد فرزند خود را در صفحه بارداری بخوانید.
 2.  شما می توانید برای فرزند خود درخواست پناهندگی کنید. برای انجام این کار، باید نامه ای غیر رسمی به  اداره بامف درشهرنورنبرگ  (BAMF, Unit 716, Frankenstraße 210, 90461 Nuremberg) بفرستید و بنویسید که می خواهید برای فرزند تان که در آلمان بدنیا آنده است تقاضی پناهندگی کنید. در نامه باید همه اطلاعات شما به شمول شماره پرونده پناهندگی نوشته شود. بر علاوه گواهی تولد طفل هم باید فرستاده شود. بعد از این درخواست به کودک شما مانند اقامت خود شما صادر میشود بعد از اینکه بامف درخواست شما را پذیرفت باید با نامه تائیدی آنها به اداره امور خارجیان مراجعه کنید و برای کودک درخواست پاسپورت و اقامت کنید.
 • اگر پرونده پناهندگی شما هنوز در جریان است یا درخواست پناهندگی شما رد شده است یا هم اقامت ممنوعیت ملی اخراج (Abschiebungsverbot) دارید، به طور خودکار مراحل پناهندگی کودک شما هم آغاز می شود و برایش اجازه اقامت موقت (Aufenthaltsgestattung) داده میشود. برای شروع مراحل پناهندگی، باید با ارائه تصدیق تولد کودک در مورد تولد فرزند خود به اداره مهاجرت اطلاع دهید. هنگامی که مراحل پناهندگی برای فرزند شما آغاز شود، به صورت کتبی به شما اطلاع داده می شود. از شما در مورد نوعیت پناهندگی کودک پرسیده میشود. بهتر است قبل از جواب دادن از یک مرکز مشاوره یا وکیل مشاوره بگیرید. این می تواند یک تصمیم فریبنده باشد. به این عنوان که اگر درخواست شما رد شود از کودک هم رد خواهد شد اما اگر درست تصمیم بگیرید ممکن است از کودک رد نشود. اگر برای فرزندتان درخواست پناهندگی نکنید، برایش اقامت دولدونگ (Duldung) صادر خواهد شد. برای یافتن یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود به وب سایت موسسه پروازول proasyl.de  مراجعه کنید. وکلای حقوقی در بخش مهاجرت را هم در وب سایت rechtsberaterkonferenz.de بیابید.

اگر فرزندی با تابعیت آلمانی دارید، طبق ماده ۲۸ بند ۱ قانون اقامت المان می توانید اقامت پیوند خانواده  (Familiennachzug zu Deutschen) دریافت کنید. حتی اگر در آلمان هستید هم می توانید این مجوز اقامت دریافت کنید. پیش نیاز این است که شما در واقع از کودک مراقبت کنید و با ارائه اظهار نامه حضانت مشترک والدین (gemeinsame Sorgerechterklärung) این امر را ثابت کنید. داشتن چنین سندی به این معنی است که شما با پدر کودک در حضانت فرزند خود شریک هستید، چون کسی که از حق حضانت برخوردار است مسئولیت مراقبت از کودک را هم میتواند برعهده داشته باشد. اگر پدر و مادر ازدواج رسمی کرده باشند هر دو بصورت مشترک حق حضانت دارند در غیر این صورت تنها مادر حق حضانت دارد. اگر مادر بخواهد  که پدر هم ازحق حضانت برخوردار باشد باید با مراجعه به اداره یوگند امت حضانت نامه (Sorgerechtserklärung) دریافت کنند. اداره یوگند امت در محل خود را در این وب سایت jugendaemter.de پیدا کنید. برای درخواست اقامت آلمان به دلیل داشتن یک فرزند با تابعیت آلمانی بر علاوه حق حضانت (Sorgerechtserklärung) مدارک زیر را هم نیاز دارید:

 • پاسپورت معتبر
 • تصدیق تولد فرزند که نام شما در آن به عنوان مادر یا پدر ذکر شده است.
 • در صورتی که با کودک زندگی نمی کنید نیاز به تائیدی پدر یا مادر کودک و یا مدرکی دیگری دارید که ثابت کند شما از کودک سرپرسی و نگهداری میکنید.
 • لازم نیست ثابت کنید که کار میکنید و یا هزینه های زندگی را خودتان میپردازید. حتی اگر از اداره های جاب سنتر و یا سوسیال کمک دریافت کنید، می توانید این اقامت را بگیرید.

لطفاً توجه داشته باشید: برای به دست آوردن اجازه اقامتی که در بالا ذکر شد، نباید ممنوعیت اقامت در آلمان (مثلاً به دلیل اینکه قبلا از آلمان اخراج شده بودید) برای شما صادر شده باشد.
اگر این اقامت را دریافت کنید، پس از گذشت سه سال زندگی در آلمان با چنین این اقامت، می توانید طبق ماده ۲۸ قانون اقامت آلمان درخواست اقامت دائم کنید. پیش شرط اخذ اقامت دائم در این مورد این است که شما همچنان از کودک مراقبت کنید یک مقدار زبان آلمانی بیاموزید. اگر حق حضانت فرزند خود را ندارید باز هم میتوانید اقامت بگیرد اما شرایطش فرق میکند و باید حتما با وکیل صحبت کنید.

اگر فرزند شما از طریق یکی از والدین (مادر یا پدر) اجازه اقامت آلمان را داشته باشد، شما همچنین می توانید درخواست اجازه اقامت کنید. اما اینکه موفق میشوید یا خیر، بستگی به مشخصات پرونده شما دارد. شما می توانید با مراجعه به یک مرکز مشاوره و یا یک وکیل، اطلاعات بیشتری در مورد شانس گرفتن این نوع اقامت کسب کنید. برای یافتن یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود به وب سایت موسسه پروازول proasyl.de مراجعه کنید. وکلای حقوقی در بخش مهاجرت را هم در وب سایت rechtsberaterkonferenz.de بیابید.

شرط اصلی دریافت مجوز اقامت به دلیل اینکه فرزند شما اقامت آلمان را دارد؛ این است که شما از کودک مراقبت کنید. اگر پدر کودک هستید، ابتدا باید پدر بودن خود را نیز رسمی کنید و حضانت  نامه مشترک  (Sorgerechtserklärung) والدین را امضا کرده باشید. داشتن چنین سندی به این معنی است که شما با پدر یا مادر کودک در حضانت فرزند خود شریک هستید چون کسی که از حق حضانت برخوردار است مسئولیت مراقبت از کودک را هم میتواند بر عهده داشته باشد. اگر پدر و مادر ازدواج رسمی کرده باشند هر دو بصورت مشترک حق حضانت دارند در غیر این صورت تنها مادر حق حضانت دارد. اگر مادر بخواهد  که پدر هم ازحق حضانت برخوردار باشد باید با مراجعه به اداره یوگند امت حضانت نامه (Sorgerechtserklärung) دریافت کنند. اداره یوگند امت در محل خود را در این وب سایت jugendaemter.de پیدا کنید. اطلاعات بییشتر در مورد تائید شدن پدر طفل (Vaterschaftsanerkennung) را در صفحه بارداری بخوانید.

لطفاً توجه داشته باشید: اگر فرزند زیر سن ۱۸ سال شما در آلمان به عنوان پناهنده شناخته شده باشد، آیین نامه ادغام خانواده برای شما اعمال می شود. در بخش پیوند خانواده برای پناهجویان اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

اگر متاهل نیستید ولی یک طفل به دنیا آورده اید، پدر کودک باید رسماً پدر بودنش را تصدیق کند و طفل را به عنوان فرزند بیولوژیکی خود قبول کند. وقتی پدر بودنش را رسمی کند و قانونا پدر طفل معروفی شود، وی موظف است خدمات نگهداری از بچه را تأمین کند و تنها در این صورت کودک می تواند تابعیت پدر را داشته باشد. برای به رسمیت شناختن پدر، والدین کودک باید با هم به اداره رفاه کودکان ونوجوانان (Jugendamt) محل زندگی خود مراجعه کنند. خدمات تشخیص پدر رایگان است. مادر باید پاسپورت و یا شناسنامه همچنان دفترچه مادر (Mutterpass) و تصدیق تولد (Geburtsurkunde) خود را بهمراه داشته باشد. تصدیق تولد خود طفل هم ضروری است اگر هنگام تولد دریافت کرده باشید. بدون داشتن مدارک لازم، تشخیص پدرمعمولاً امکان پذیر نیست. در این صورت، از یک مرکز مشاوره یا یک وکیل مشاوره بگیرید. برای یافتن یک مرکز مشاوره در نزدیکی خود به وب سایت موسسه پروازول proasyl.de  مراجعه کنید. وکلای حقوقی در بخش مهاجرت را هم در وب سایت rechtsberaterkonferenz.de بیابید.

لطفاً توجه داشته باشید: اداره رفاه کودکان ونوجوانان (Jugendamt) می تواند درخواست شما را برای تشخیص پدر به اداره مهاجرت گزارش دهد. اگر آنها گمان كنند كه شما فقط برای دریافت اقامت برای خود و یا کودک خود شخصی را پدر کودک معروفی میکنید که واقعا پدر اصلی طفل نیست، برای شما خطرناک خواهد بود.

اگر پدر کودک مایل نیست بصورت رسمی پدر طفل تشخیص شود، می توانید برای تعیین پدر (Antrag auf Feststellung der Vaterschaft) به دادگاه خانواده مراجعه کنید. دادگاه خانواده پس از آن دستور آزمایش پدر را (Vaterschaftstest) را صادر می کند. آزمایش پدربودن «دی ان ای (DNA)» پدر و فرزند را مقایسه می کند تا ثابت کند که آیا او واقعاً پدر کودک است یا خیر. دادگاه خانواده در منطقه خود را در وب سایت gerichtsverzeichnis.de پیدا کنید. اداره یوگند امت در محل خود را در این وب سایت jugendaemter.de پیدا کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09351094024 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .