مهاجرت به استرالیا - فارس مهاجر

مهاجرت به استرالیا

مهاجرت به استرالیا

کوچکترین قاره واقع در نیمکره جنوبی و ششمین کشور پهناور جهان استرالیا  است که جزو کشورهای مشترک المنافع با بریتانیا می­باشد، در میان کشورهای غربی استرالیا و کانادا دارای بیشترین میزان پذیرش مهاجران هستند. برای مهاجرت به این کشور روش‌های مختلفی از جمله تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری، ازدواج، تولد و پناهندگی وجود دارد و بر اساس مقیاس هایی همچون زبان، تحصیلات و سن در «سیستم امتیازبندی» اداره مهاجرت، می‌توان ویزای این کشور را گرفت.

امتیازات مهاجرت به استرالیا 

۱– بهره‌مندی از رفاه مالی و درآمد بالا

۲- استانداردهای بالای نظام آموزشی

۳- پوشش درمانی گسترده دولتی

۴- ثبات اقتصادی و داشتن امنیت شغلی

۵- فرهنگ مهاجرپذیر و عدم وجود روحیه نژادپرستی

۶- برخورداری از مناظر طبیعی و پوشش جانوری متنوع

۷- امکان سفر بدون ویزا به سایر کشورها

۸- امنیت بالا

راه‌های مهاجرت به استرالیا

برای مهاجرت به استرالیا روش‌های متنوعی وجود دارد که هر فرد با توجه به توانمندی‌های خود می‌تواند به سراغ یکی از آنها برود، در ادامه قصد داریم به تمامی روش‌ها و راه های مهاجرت از طریق آنها بپردازیم.

انواع روش‌های مهاجرت

 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت سرمایه‌گذاری
 • مهاجرت خانوادگی
 • مهاجرت پناهندگی
مهاجرت به استرالیا

مهاجرت از طریق کار

کشور استرالیا انواع متعددی ویزای کاری را در اختیار شما قرار خواهد داد که می­تواند به صورت موقت و یا همراه با اقامت دائم باشد. هر کدام از این ویزاها با یک کد عددی شناخته می‌شوتد، برای دریافت این نوع ویزا متقاضیان مهاجرت به روش کاری باید در سیستم امتیازبندی حداقل امتیاز را کسب کنند تا صلاحیت دریافت ویزای کاری را داشته باشند. که بر اساس فاکتورهایی چون سن، تحصیلات، دانش زبان انگلیسی و سابقه کاری تنظیم شده است.

  از مهمترین و رایجترین ویزا برای ایرانیان ویزای ساب کلس ۱۸۹ یا همان ویزای مهارتی استرالیا(Skilled Worker) است. باید بدانیم که این ویزا جزو بهترین و ایده‌آل ترین ویزاهای کاری به‌حساب می‌آید این اقامت دائم این کشور برای شما به شکل مستقیم صادر می‌شود که با داشتن ویزا دیگر به هیچ فرد و یا ارگانی وابسته  نخواهید بود.

به کسانی این ویزا داده خواهد شد که دارای سابقه کاری حرفه‌ای هستند و فرد باید گواهی سابقه کار از یک ارگان معتبر ارائه دهد؛ در این گواهی باید مدت استخدام و میزان حقوق فرد مشخص باشد که برای مثال اگر شما مدرک فوق دیپلم داشته باشید باید دارای حداقل ۵ سال سابقه کاری باشید همچنین برای کسانی که دارای مدرک کارشناسی هستند باید ۳ سال سابقه کاری را دارا باشند.

حهت اخذ این ویزا متقاضی باید ۶۵ امتیاز بدون کمک از اسپانسر و به صورت مستقل داشته باشد، سن فرد می‌بایست کمتر از ۴۵ سال باشد و باید مدرک زبان آیلتس با نمره بالای ۶ ارائه دهد؛ توجه داشته باشید که رشته‌های کامپیوتر در این زمینه به رتبه خوبی می­رسند.

نکات مهم جهت دریافت ویزای کاری:

 • دریافت حداقل امتیاز بر اساس جدول امتیازبندی ویزای کار استرالیا – در حال حاضر ۶۵ امتیاز
 • داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۵ سال
 • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی و حرفه‌ای
 • داشتن حداقل آیلتس ۶ در تمامی مهارت‌های چهارگانه
 • برخورداری از سلامت جسمانی
 • نداشتن سوء پیشینه‌ی کیفری

سابقه کاری فرد حتما باید با رشته تحصیلی او مطابقت داشته باشد تا بتواند اقامت دائم کاری را دریافت کند در غیر این صورت رزومه او مورد قبول نخواهد بود!

ویزای موقت کاری ۴۷۶ (مخصوص فارغ التحصیلان دانشگاهای امیر کبیر و تهران)، فقط و فقط «مخصوص رشته‌های مهندسی» است و مدت اعتبار آن ۱۸ ماه است، که در این زمان به افراد اجازه سفر، تحصیل و کار در استرالیا داده خواهد شد حداقل نمره زبان مورد نیاز برای اخذ این ویزا ۶ آیلتس و یا ۶۵ تافل است.

پس از پایان این دوره امکان تمدید ویزا وجود نخواهد داشت، اما متقاضیان می‌توانند با پیدا کردن کار و در دست داشتن قرارداد کاری برای ویزای بلند مدت کاری و اقامت دائم خود اقدام کنند.

۳- افراد نخبه و مستعد می‌توانند از طریق ویزای نخبگان و استعدادهای درخشان یعنی «ساب کلس ۱۲۴ و ۸۵۸» اقامت دائم استرالیا را دریافت کنند همچنین متقاضیان باید هنگام درخواست این ویزا خارج از کشور استرالیا زندگی کرده باشند و استعداد و نبوغ آن‌ها در سطحی بین‌المللی شناخته شده باشد. افراد مستعد در رشته‌های تخصصی، ورزشی، هنری و یا دانشگاهی می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند.

۴- افرادی که خواهان دریافت ویزای کاری در مناطق کم‌جمعیت هستند، شانس بهتری برای اخذ ویزای کاری استرالیا خواهند داشت زیرا کشور استرالیا در برخی از مناطق کم‌جمعیت و روستایی، سرمایه‌گذاری بیشتری می‌کند. از معروف‌ترین ویزاهای این دسته می‌توان به «ساب کلس ۸۸۷، ۴۹۱، ۴۸۹، ۴۹۴ و ۱۸۷» اشاره کرد.

مهاجرت از طریق تحصیلی

یکی از محکم‌ترین ویزاها در بسیاری از کشورها و همچنین استرالیا  ویزای تحصیلی می­یاشد این ویزا کمترین ضریب خطا را دارد و در پروسه اخذ آن افراد با کمترین مشکل روبرو خواهند بود. وجود بهترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در سطح جهانی یکی از دلایل اصلی مهاجران برای تحصیل در این کشور می­باشد. سالانه افراد زیادی تمایل به مهاجرت به استرالیا را دارن. که این بدیل ذات مهاجرپذیر و فرهنگی و شرایط ویژه‌ای است که دولت در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

این کشور برای زندگی دانشجویی بسیارگران به حساب می­آید، اما بسیاری از افرادی که از طریق اپلای تحصیلی به این کشور وارد می‌شوند، در واقع قصد مهاجرت به استرالیا را دارند و تحصیل را تنها پله‌ای اولیه در مسیر دریافت اقامت دائم می‌دانند.

ویزای (subclass) ساب کلس ۵۰۰

در سال ۲۰۱۶ این ویزا جایگزین چند نوع ویزای دانشجویی و دانش آموزی متفاوت شده است. جهت اقدام برای ویزاهای دانش آموزی (مقطع دبستان تا انتهای دبیرستان)، مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا باید از طریق ویزای ساب کلس ۵۰۰ اقدام کنید.

تحصیل شما باید به‌صورت فول تایم باشد زیرا صدور این نوع ویزا برای تحصیل در کالج‌ها، دوره‌ها فنی‌حرفه‌ای و دوره های کوتاه مدت صادر نمی‌شود.

نکات مهم جهت اخذ ویزا ساب کلس۵۰۰(تحصیلی):

 • ارائه مدرک زبان حداقل  آیلتس ۵.۵ به ازای هر نیم نمره کسر از حداقل نمره‌ی آیلتس، ۱۰ هفته به طول دوره تحصیل شما اضافه می‌شود
 • ارائه مدارک دال بر توانایی برآمدن از عهده‌ی هزینه زندگی و تحصیل در استرالیا
 • ارائه ادله‌ای دال بر اینکه تنها قصد تحصیل در استرالیا دارید و بعد از اتمام تحصیلات،‌ این کشور را ترک خواهید کرد
 • بیمه درمانی خصوصی برای کل دوره تحصیل خریداری شده باشد.

برای تحصیل در کشور استرالیا  ثابت کردن توانایی مالی  بسیار اهمیت دارد، این مبلغ معمولا به منظور ۱۸ ماه در نظر گرفته خواهد شد و شخص باید گردش مالی خود را ارائه دهد، در صورت عدم موجودی، فردی دیگر باید هزینه زندگی و تحصیل فرد را بر عهده بگیرد

دانشجو حین تحصیل در این کشور می‌‌تواند به مدت ۲۰ساعت در هفته کار نیمه وقت داشته باشد. در صورت متأهل بودن همسر او هم اجازه کار نیمه یا تمام وقت را دارد. فرد پس از تمام کردن دوره تحصیل به مدت شش ماه می‌تواند به دنبال شغل مورد نظر خود باشد که در این صورت  ویزای موقت کار ۱ ساله او صادر خواهد شد. در صورت درستی انجام روال کار ، فرد می‌تواند از اقامت دائم برخوردار شود.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

می­دانیم که استرالیا یکی از مطلوب‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری محسوب می­شود. اخذ ویزا از این طریق به دو روش موقت و دائم صورت می‌گیرد، از معروف‌ترین و معتبرترین ویزاهای سرمایه‌گذاری موقت، ویزای  ساب کلس ۱۸۸نام دارد. متقاضیان باید ابتدا برای دریافت این ویزا درخواست داده و پس از گذشت چندین سال سابقه موفق در استرالیا ویزای خود را تبدیل به حالت دائم ساب کلس ۸۸۸ کنند.

انواع روش‌های اقامت موقت از طریق سرمایه‌گذاری ساب کلس ۱۸۸

 • ویزای سرمایه گذاری معمولی (Investor Stream)
 • ویزای سرمایه گذاری ویژه (Significant Investor Stream)
 • ویزای کارآفرینی (Business Innovation Stream)

در ابتدا در روش ویزای موقت ۱۸۸ ویزایی با اعتبار ۴ ساله دریافت خواهید کرد و امکان تمدید این ویزا به مدت ۲ سال نیز وجود دارد. فرد دو سال پس از ورود به خاک این کشور باید به رتبه تجاری موفقی دست یابد، تجارت خود را به عمل برساند و در این صورت اقامت دائم به خود شخص و خانواده او تعلق خواهد گرفت.

شرایط لازم جهت اخذ ویزای ساب کلس ۱۸۸

 • متقاضیان باید کمتر از ۵۵ سال سن داشته باشند.
 • متقاضیان باید حداقل IELTS 6 داشته باشند.
 • در ویزای کارافرینی طرح تجاری باید مربوط به یک ایده ابتکاری باشد که منجر به تجاری سازی یک محصول و یا ارائه خدمات نوین در کشور استرالیا شود.
 • متقاضیان باید در نظر داشته باشند که حداقل ۱۰٪ از بودجه توافق شده را ۱۲ ماه قبل از شروع فعالیت باید به سازمان کارآفرینی در استرالیا پرداخت نمایند.
 • همچنین کارآفرینان باید برنامه کاری خود را به صورت کامل جهت فعالیت تجاری خود در استرالیا به اداره مهاجرت ارائه دهند.
 • در روش سرمایه‌گذاری معمولی میزان دارایی متقاضی و شریک زندگی ۲.۵ میلیون دلار استرالیا در دو سال اخیر باشد.
 • در روش سرمایه‌گذاری ویژه میزان دارایی متقاضی و شریک زندگی ۵ میلیون دلار استرالیا در دو سال اخیر باشد.
 • متقاضیان در ویزا معمولی و کارافرینی باید حداقل ۶۵ امتیاز را به دست آورند. در این دو نوع ویزا داشتن نمره زبان شرط نیست ولی داشتن IELTS 5 می‌تواند امتیاز شما را بالا ببرد.
 • متقاضیان ویزای سرمایه‌گذاری ویژه نیازی به کسب ۶۵ امتیاز ندارند؛ اما در صورت نداشتن نمره کافی در زبان، باید هزینه‌ای به دولت استرالیا پرداخت کنید تا پس از ورود به استرالیا ۵۱۰ ساعت کلاس زبان برای شما در نظر گرفته شود.
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده

مهاجرت از طریق خانواده

یکی دیگر از راه‌ها، مهاجرت از طریق خانوادگی است که مزایا و معایب خود را دارد، که در ادامه توضیح خواهیم داد:

انواع روش‌های مهاجرت خانوادگی

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق تولد

مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده

۱- مهاجرت از طریق ازدواج

از دیگر روش‌های گرفتن اقامت موقت و دائم در این کشور ازدواج با شهروند استرالیایی یا دارندگان اقامت دائم در این کشور می­باشد.

در این حالت صحت رابطه دو فرد به صورت کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت و آن‌ها باید اثبات کنند که این رابطه‌ای واقعی بوده و فقط برای اخذ اقامت استرالیا صورت نگرفته است. متقاضیان پس از دریافت اقامت دائم، می‌توانند با گذشت ۴ سال برای دریافت تابعیت استرالیا درخواست دهند.

 ۱– ویزای ۸۰۱ و ۱۰۰ ویزاهای اقامت دائم به حساب می­آیند ، با گرفتن این ویزا می‌توانید بصورت تمام وقت در این کشورمشغول به کار شوید ، بصورت رایگان تحصیل کنید، اسپانسر اقوام درجه یک خود شوید و پس از کسب شرایط لازم تابعیت این کشور را دریافت کنید.

۲– ویزای ۸۲۰ و ۳۰۹ جز ویزاهای اقامت موقت به حساب می­آیند، با گرفتن این ویزا می‌توانید اقامت ۲ ساله این کشور را دریافت کنید و پس از آن برای اقامت دائم درخواست دهید همچنین می‌توانید در این کشور بصورت تمام وقت کار و آن تحصیل کنید و از خدمات درمان عمومی این کشور برخوردار شوید.

۲- مهاجرت از طریق تولد

بر اساس قوانین استرالیا فرزندی که در خاک این کشور به دنیا نیامده باشد در صورتی که یکی از والدین او شهروندی این کشور و یا اقامت دائم داشته باشد می‌تواند برای دریافت تابعیت استرالیا اقدام کند.

۱ والدین فرزند برای دریافت تابعیت او زمانی می‌توانند اقدام کنند که حداقل ۲ سال از اقامت قانونی آن‌ها در استرالیا گذشته باشد. توجه داشته باشید  که فرزند باید مجرد باشد، کودک تنها تا پیش از ۱۸ سالگی امکان درخواست برای اخذ تابعیت کشور استرالیا را داراست و پس از آن این امکان از او سلب خواهد شد.

مهاجرت از طریق اسپانسرشیپ خانواده

فرزندانی که شهروندی یا اقامت دائم این کشور را دارند می‌توانند برای اقامت دائم یا موقت خانواده خود اقدام کنند.

۱ شهروندان یا افرادی که اقامت دائم دارند می‌توانند از طریق ساب کلس‌های ۸۰۴، ۸۸۴، ۸۶۴، ۱۷۳، ۱۴۳، ۱۰۳ و ۸۷۰ اقدام کنند. برخی از ویزاهای نامبرده به صورت موقت و برخی همراه با اقامت دائم هستند.

۲– ویزای ساب کلس ۱۰۳ و ۱۴۳ جزو ویزاهای دائم محسوب می‌شوند با این تفاوت که پروسه اخذ ویزا ۱۴۳ کوتاهتر (۱۸ تا ۲۵ ماه) است اما هزینه آن بسیار بالا است و فرزند باید به صورت کامل هزینه های مالی والدین خود را متقبل شود اما پروسه اخذ ویزای ۱۰۳ بسیار طولانی ( ممکن است ۱۰ سال طول بکشد) است، اما هزینه های آن بسیار کم است.

مهاجرت از طریق پناهندگی

پیش از هر چیز باید بگوییم این روش بدون مجوز و غیر قانونی است که  یکی از راه‌هایی است که متاسفانه در ایران بسیار مرسوم شده و موسسه مهاجرتی فارس مهاجر به هیچ عنوان این راه را به شما پیشنهاد نمی‌کند. 

شما زمانی میتوانید از این روش استفاده کنید که به دلایلی همچون مذهبی، جنگ، عقاید فردی و… در تنگنا و مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌ باشید، لازم است بدانید پس از ورود به خاک استرالیا دلایل شما مورد بررسی قرار می­گیرد و در صورت پذیرفته نشدن ادعا فرد پناهنده باید به کشور خود بازگردد.

موسسه مهاجرتی فارس مهاجر به دلیل غیرقانونی بودن این فرآیند هیچگونه اقداماتی جهت اخذ پناهندگی انجام نمی‌دهد.

 رایج‌ترین و راحت‌ترین راه‌های مهاجرت به استرالیا

در بین راه‌های بیان شده رایج‌ترین و معتبرترین راه‌ها برای ایرانیان در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به ترتیب الویت معرفی خواهد شد:

 • مهاجرت از طریق کار، حرفه و تخصص Skilled Workers
 • مهاجرت با اخذ ویزای تحصیلی
 • مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یا کارآفرینی

میزان رضایت مهاجران به استرالیا

بالاترین آمار رضایت مهاجران به استرالیا در زمینه شغلی می­باشد. میزان رضایت شغلی و درآمدزایی در کشور استرالیا حدود 94 درصد است. در این کشور اقتصاد قوی باعث شده که حتی در دوره‌های رکود جهانی هم آسیب بزرگی به مردم این کشور وارد نشود همچنین نرخ بیکاری در کشور استرالیا بسیار کم می­باشد این دلیل باعث شده این کشور همیشه با کمبود نیروی کار مواجه باشد. کیفیت بالای زندگی در این کشور، آب و هوای خوب و آلودگی بسیار کم، رضایت مهاجرت به استرالیا را افزایش داده است.

۱- رضایت مهاجران در زمینه آموزشی بیش از ۹۸ درصد است، در این کشور از جدیدترین سیستم‌های آموزشی استفاده می‌شود. کشور استرالیا بزرگترین بازار صادرات و همینطور خدمات را در سال ۲۰۱۶ به خود اختصاص داده است که رقم قابل قبولی است.

۲- افرادی که ثبت شرکت در استرالیا را انتخاب کرده‌اند اغلب از رضایت بالایی برخوردار هستند، این در حالی است که مهاجرت از طریق un استرالیا رضایت کمی به همراه دارد.

 

۳- تنوع فرهنگی در این کشور زیاد است، این اتفاق باعث شده افراد به فرهنگ‌های مختلف احترام بگذارند، همین موضوع دلیل دیگری برای افزایش میزان رضایتمندی در بین مهاجران است. مردم کشور استرالیا سبک زندگی بسیار جالبی دارند، این افراد بسیار آرام هستند و به دور از تنش‌های عصبی زندگی می‌کنند از این روی نرخ ارتکاب جرم در کشور استرالیا بسیار پایین است.

درصد مهاجرپذیری استرالیا

تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۷/۵ میلیون نفر مهاجر در این کشور زندگی می‌کردند، که این اندازه نسبت به سال ۲۰۱۸، ۲۹/۷٪ بالاتر رفته است. ایرانی ها درصد زیادی از مهاجران این کشور را به خود اختصاص داده‌اند، که این آمار نشان می‌دهد شرایط زندگی در استرالیا باب میل ایرانیان است.

بیشترین مهاجران‌ به استرالیا از کدام کشورها هستند؟

کشور انگلیس با ۹۷۶۰۰۰ نفر همچنان به عنوان اولین کشور که بیشترین آمار مهاجر به استرالیا را دارد به حساب می‌آید، گرچه در بین سال‌های ۲۰۱۲-۲۰۱۶ تقریبا ۱ میلیون کاهش داشته.

کشور چین با ۶۷۷۰۰۰ نفر مهاجر در سال ۲۰۱۷ در رتبه دوم قرار دارد که این رقم از سال ۲۰۰۲ تاکنون در حال افزایش است.

کشور هند با ۶۶۰۰۰۰ نفر مهاجر در رتبه سوم قرار دارد.

کشور سریلانکا با ۱۴۰۰۰۰ نفر در رتبه دهم قرار دارد که این رقم در حال افزایش است.

شرایط اخذ پاسپورت استرالیا

اگر قصد مهاجرت به استرالیا و اخذ پاسپورت این کشور را دارید باید از جدیدترین قوانین مهاجرت به استرالیا در سال ۲۰۲۰ با خبر باشید. اداره مهاجرت استرالیا اعلام کرده است که روند اخذ شهروندی این کشور سختگیرانه‌تر از قبل شده است و متقاضی باید به‌طور دقیق به اثبات برساند که با قوانین مدنی این کشور مشکلی نخواهد داشت .

افرادی که موفق به دریافت اقامت دائمی کشور استرالیا شده اند باید ۵ سال از اقامتشان گذشته باشد تا برای گرفتن پاسپورت این کشور اقدام کنند.

در آزمونی که برای اخذ شهروندی این کشور برگزار می‌شود وضعیت مذهب، وضعیت احترام به حقوق برابر زن و مرد و همین طور تسلط زبان فرد متقاضی سنجیده می­شود. آزمون زبان در سه بخش خواندن، نوشتن و گوش دادن فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

افرادی که ۳ سال پشت سر هم در آزمون شهروندی این کشور مردود شده‌اند باید ۲ سال صبر کنند و سپس برای آزمون مجدد اقدام کنند.

لازم به ذکر است که اگر شما در طول زندگی در کشور استرالیا سوابق کیفری داشته باشید شانس بسیار پایینی در اخذ پاسپورت این کشور خواهید داشت.

آخرین اخبار مهاجرت به استرالیا در زمان کرونا

کرونا در سراسر جهان تغییرات عظیمی در سبک زندگی افراد، اقتصاد، کار و … بوجود آورده است، قوانین مهاجرتی کشورها نیز دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند، در این بخش از مقاله ما شما را با جدیدترین قوانین و اخبار مربوط به مهاجرت به این کشور آشنا می­کنیم.

۱- مهاجرت توریستی

در حال حاضر بدلیل بسته شدن مرزها بخاطر شرایط کرونایی در بیشتر کشورها صدور ویزای توریستی با محدودیت های بسیاری روبرو می­باشد. این کشور در رویارویی با ایرانیان سختگیرانه‌تر عمل کرده و ویزای توریستی صادر نمی‌کند.

۲- مهاجرت تحصیلی

در حال حاضر صدور این نوع ویزا مشروط به داشتن پذیرش از یک دانشگاه معتبر از این کشور می­باشد و دانشجو بایستی در دانشگاه حضور پیدا کند و امکان این را ندارد که آنلاین کلاس‌های خود را بگذراند.

۳- مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری

لازم به ذکر است بدلیل شرایط فعلی و تعطیلی بسیاری از کسب و کار‌ها صدور این نوع ویزا هم به شدت با محدودیت از سمت این کشور روبرو است و بسیار سخت میتوانید برای دریافت این نوع ویزا اقدام کنید.

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09351094024 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .