مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل - فارس مهاجر

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل

در مهاجرت, مهاجرت به پرتغال 15 نوامبر 2021

شرایط مهاجرت به پرتغال

پرتغال کشوری بسیار زیبا و دارای آب هوایی معتدل و مدیترانه ای است.

این کشور از نظر افکار و سلیقه مردمان کشور ما یعنی ایران بسیار خوشایند است. زیرا که مردمانی بسیار خودمانی و خون گرم را در خود جای داده است.

     از طرفی  قوانین مهاجرت به پرتغال برای افراد خارج از اتحادیه اروپا،در زمینه های تحصیل و کار، سرمایه گذاری در بخش های عمرانی از جمله خرید ملک و طرح های موجود برای افراد سرمایه دار و بازنشسته نیز امکان پذیر می باشد.

از این رو بسته به نوع شرایط افراد می توان اقامت این کشور دلنشین را اخذ نمایند.

   نکته مهم این است، این کشور قرارداد هایی را جهت عضو بودن در اتحادیه اروپا و قرارگیری در حوزه شنگن امضا کرده است. بنابراین توجه علاقه مندانی که قصد مهاجرت به پرتغال را دارند، دو چندان شده است.

اگر چه زبان رسمی مردم این کشور پرتغالی می باشد، اما اکثر مردم و شرکت ها و بیزینس های بین المللی تسلط کامل به زبان انگلیسی را دارا می باشند. در بخش های سرمایه گذاری نیز سود های قابل توجه و قابل قبولی در این میان برای افراد سرمایه گذار، توسط دولت و کمپانی های اجرایی در نظر گرفته شده است.

تحصیل در پرتغال

   اخذ ویزای تحصیلی پرتغال را می توان یکی از بی دغدغه ترین و امن ترین روش های مهاجرت به این کشور دانست.

به گزارش educations.com سالانه بیش از 50,000 دانشجوی خارجی برای تحصیل به پرتغال مهاجرت می کنند. پرتغال یکی از مقرون به صرفه ترین کشورهای محبوب مهاجران به ویژه دانشجویان بین المللی است.

به طور متوسط هزینه زندگی یک دانشجوی خارجی در پرتغال بین 500 الی 800 یورو در ماه است و میانگین هرسال شهریه یک دانشجوی کارشناسی طبق برآورد حدود 1500 یورو در این کشور است.

این میزان شهریه در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا بسیار ناچیز است. در آخرین رده بندی Times Higher Education 2021 دانشگاه های جهان، 12 دانشگاه پرتغال جز 500 دانشگاه برتر دنیا شناخته شده اند. این آمار حاکی از آن است که دانشگاه های این کشور از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند.

تحصیل به زبان انگلیسی در برخی از دانشگاه های پرتغال یکی از جنبه های مثبت سیستم آموزشی این کشور است که خود از دیگر عوامل جذب کننده دانشجویان بین اللملی محسوب می شود. پرتغال علاوه بر دارا بودن زیرساخت ها و ظرفیت های کم هزینه، به دلیل عضویت در بین کشورهای عضو شنگن محبوبیت زیادی بین دانشجویان خارجی دارد.

دانشجو می تواند در مدت تحصیل خود در پرتغال به مدت محدود به کشورهای عضو شنگن سفر کند و همچنین بعد از اتمام تحصیل برای اقامت بیشتر یا دائم ویزای جدید بگیرد.

از دیگر دلایل محبوبیت این کشور بین دانشجویان، ارائه بورسیه تحصیلی پرتغال است. دانشجویان خارجی می توانند بخش زیادی از هزینه های خود را با این بورسیه های تحصیلی جبران کنند.

تحصیل در پرتغال شاید جز اولویت‌های اصلی و گزینه‌های اول متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور نباشد، اما قطعاً کمبود اطلاعات درباره شرایط و مزایای تحصیل در این کشور هم چندان در این مورد بی تاثیر نیست!

در این شرایط گرانی و نرخ ارز، یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل در خارج، پیدا کردن یک کشور ارزان است! کشوری که در کنار داشتن یک سیستم آموزشی با کیفیت و شرایط تحصیل مناسب، هزینه‌های زیادی را هم بر جیب نه‌چندان بزرگ دانشجویان تحمیل نکند!

پرتغال را می‌توانیم یکی از این کشورها بدانیم. کشوری که پتانسیل تبدیل شدن به یکی از گزینه‌های اصلی مقاصد مهاجرتی دانشجویان ایرانی را دارد.

سیستم آموزشی پرتغال و مقاطع تحصیلی آن

نظام آموزشی پرتغال به 5 مقطع تحصیلی تقسیم‌بندی می‌شود. تحصیل در پرتغال از 3 سالگی شروع شده و تا 18 سالگی رایگان و اجباری است.

خلاصه سیستم آموزشی پرتغال را در جدول زیر می‌بینید:

مقطع تحصیلیسن ورودسال آموزش
مهد کودک
Jardim de Infância
3
4
5
آموزش ابتدایی
Ensino Básico
دوره اول دبستان
1º Ciclo  / Ensino Primário
6سال اول
7سال دوم
8سال سوم
9سال چهارم
دوره دوم
2º Ciclo
10سال پنجم
11سال ششم
دوره سوم
3º Ciclo
12سال هفتم
13سال هشتم
14سال نهم
آموزش متوسطه
Ensino Secundário
15سال دهم
16سال یازدهم
17سال دوازدهم

آموزش عالی هم در پرتغال به 2 دسته تقسیم‌بندی می‌شود. دانشگاه‌ها و موسسات پلی تکنیک Polytechnic. موسسات پلی تکنیک مهارت محور بوده و تقریبا مشابه آموزش فنی حرفه ای در ایران هستند.

بعضی رشته‌ های تحصیلی در پرتغال فقط در دانشگاه و بعضی فقط در موسسات پلی تکنیک ارائه می‌شوند. بعضی از رشته‌ها هم بین هر دو مشترک است.

آموزش عالی در پرتغالنوع دانشگاهمدت مقطع تحصیلی
تحصیل کارشناسی در پرتغال
Bachelor’s Degree
دانشگاه های دولتی و خصوصی4-6 سال
موسسات پلی تکنیک پرتغال3-4 سال
تحصیل کارشناسی ارشد در پرتغال
Master’s Degree
دانشگاه های دولتی و خصوصی2  سال
موسسات پلی تکنیک پرتغال2 سال
تحصیل دکتری در پرتغال
Phd/ Doctoral
دانشگاه های دولتی و خصوصی3-4 سال
—–—-

همان‌طور که در جدول می‌بینید، موسسات پلی تکنیک پرتغال در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس آموزش می‌دهند و مقطع دکتری در پرتغال فقط در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود.

این موسسات طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی مانند علوم پایه، مدیریت، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌دهند.

بخشی از آمار مهاجرت تحصیلی به پرتغال مربوط به همین موسسات پلی تکنیک است.

مزایا و معایب تحصیل در پرتغال

در این بخش به یک سوال مهم و پرتکرار دانشجویان می‌رسیم؛ چرا تحصیل در پرتغال؟! چرا باید بین این همه کشور، پرتغال را انتخاب کنم؟!

تحصیل در پرتغال مانند همه کشورهای دیگر مزایا و معایب خود را دارد. در ادامه مهم‌ترین مزایا و معایب تحصیل در این کشور را بررسی می‌کنیم:

مزایای تحصیل در پرتغال

هزینه تحصیل بسیار مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی

شاید مهم‌ترین مزیت مهاجرت تحصیلی به پرتغال را این مورد بدانیم.

بدون نیاز به مدرک زبان!

شما برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل نیازمند ارائه مدرک زبان نیستید! هر چند داشتن مدرک زبان انگلیسی یا پرتغالی شانس اخذ ویزای دانشجویی پرتغال را بالا برده و تحصیل را برای شما ساده‌تر می‌کند.

بدون محدودیت سنی

برای اخذ ویزای تحصیلی پرتغال محدودیت سنی وجود ندارد. البته هر چقدر سن شما پایین‌تر باشد شانس اخذ ویزا بیشتر است.

کیفیت آموزشی بالا

کیفیت آموزش‌ها در پرتغال نسبت به کشورهای مطرح اروپایی قابل قبول است. بعضی از دانشگاه های پرتغال در رنکینگ‌های جهانی رتبه خوبی دارند که در قسمت دانشگاه‌ها با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

امکان اخذ ویزای همراه

افرادی که ویزای دانشجویی پرتغال در دست دارند می‌تواند درخواست صدور ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود کنند.

امکان اخذ بورسیه تحصیلی در پرتغال

بورسیه‌ های متنوعی در مقاطع مختلف تحصیلی در این کشور برای دانشجویان وجود دارد که با اخذ آن‌ها می‌توانید بخشی از هزینه‌ تحصیل در پرتغال را پوشش دهید.

معایب تحصیل در پرتغال

از مهم‌ترین معایب تحصیل در پرتغال می‌توان موارد زیر را نام برد:

هزینه اجاره خانه بالا

کرایه خانه در شهرهای بزرگی مانند لیسبون Lisbon و پورتو Porto بالاست و این موضوع ممکن است یک چالش برای دانشجویان باشد.

تدریس به زبان پرتغالی!

بعضی از رشته‌های تحصیلی در پرتغال فقط به زبان پرتغالی تدریس می‌شوند. بنابراین قبل از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی پرتغال، دانشگاه مورد نظر، رشته مد نظر و زبان تدریس را بررسی کنید.

دستمزد نه‌چندان بالا!

همان‌طور که هزینه تحصیل و زندگی در پرتغال نسبت به سایر کشورهای اروپایی دیگر مناسب‌تر است، حقوق و دستمزد دریافتی هم با شروع به‌کار بعد از فارغ التحصیلی چندان بالا نیست!

لیست دانشگاه های پرتغال

14 دانشگاه دولتی، بیش از 20 دانشگاه خصوصی، 20 دانشگاه پلی تکنیک دولتی و بیش از 50 دانشگاه پلی تکنیک خصوصی در پرتغال وجود دارد.

بهترین دانشگاه های پرتغال در رنکینگ های جهانی در جدول زیر آمده است:

بهترین دانشگاه های پرتغال
نام دانشگاهرنکینگ QS 2021رنکینگ ARWU 2020رتبه در پرتغال
دانشگاه لیسبون
University of Lisbon
357151-2001
دانشگاه پورتو
University of Porto
357301-4002
دانشگاه جدید لیسبون
Universidade Nova de Lisboa
428601-7006
دانشگاه کویمبرا
University of Coimbra
431501-6004
دانشگاه آویرو
University of Aveiro
581-590501-6005
دانشگاه مینهو
University of Minho
591-600401-5003
دانشگاه کاتولیک پرتغال
Universidade Católica Portuguesa
801-1000—–7

در بالا رنکینگ دانشگاه های پرتغال را مشاهده کردید. دانشگاه کویمبرا پرتغال یکی از دانشگاه‌های محبوب نزد دانشجویان ایرانی است. دلیل این موضوع کیفیت بالای آموزش، امکان اخذ بورسیه تحصیلی، قرارگیری در شهر نه چندان گران کویمبرا و هزینه‌های تحصیل و زندگی مناسب است.

در کشور پرتغال دانشگاه ها از دیرباز تا کنون مشغول آموزش و توسعه علم به دانشجویان علاقه مند بوده اند. افرادی که مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل را انتخاب کرده اند، بایستی بدانند که امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در این کشور برای دانشجویان اتحادیه اروپا و خارج از این اتحادیه میسر می باشد. تحصیل در مقطع کارشناسی بازه زمانی 3 تا 4 سال را در بر دارد. این بازه تحصیل در مقطع کارشناسی 2 ساله و در مقطع دکتری بین 3 تا 4 سال می باشد.

جهت پذیرش از دانشگاه های پرتغال در دست داشتن مدرک تحصیلی دوره قبل تحصیلی خود همراه با ریز نمرات الزامی می باشد. تدریس در دانشگاه های دولتی پرتغال معمولا به زبان پرتغالی می باشد، اما رشته هایی نیز پیدا می شود که تحصیل، به زبان انگلیسی است. اگر تحصیل شما پرتغالی یا انگلیسی می باشد، بسته به نوع زبان تدریس و مقطع دانشگاهی شما، ارائه مدرک زبان پرتغالی یا انگلیسی الزامی است. قابل توجه است که هزینه های شهریه دانشگاه های پرتغال برای افراد اتحادیه اروپا رایگان است. اما افراد اینترنشنال خارج از اتحادیه اروپا بسته به نوع مقطع دارای هزینه شهریه می باشند. معمولا هزینه های شهریه در کارشناسی بین 3,500 تا 8,500 یورو می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد نیز بین 1,800 تا 3,000 یورو در نظر گرفته می شود. رقم شهریه در مقطع دکتری افزایش می یابد و بسته به نوع رشته و دانشگاه بین 5,000 تا 15,000 محاسبه می شود. تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه های پرتغال بیشتر به مسائل پژوهشی می پردازد. جهت اخذ پذیرش دانشگاه در پرتغال در مقطع دکتری، اخذ استاد راهنما از مسائل مهم محسوب می شود.

مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیلتوضیحات
مقاطع تحصیلی

+ کارشناسی+ طول تحصیل 3 تا 4 سال

+ شهریه: بین 3,500 تا 8,500 یورو

+ کارشناسی ارشد+ طول تحصیل 2 سال

+ شهریه: 1,800 تا 3,000 یورو

+ دکتری+ طول تحصیل 3 تا 4 سال است.

+ شهریه: 5,000 تا 15,000 یورو

+ نیاز به اخذ استاد راهنما

ارائه مدارک تحصیلیارائه مدارک اخذ شده دوره تحصیل قبل دانشجو همراه با ریز نمرات
ارائه مدرک زبانارائه مدرک زبان پرتغالی یا انگلیسی با توجه به نوع تدریس رشته اخذ شده

دانشجویانی که قصد مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور را دارا می باشند، بایستی بدانند که بیش از 100 دانشگاه، دانشکده و کالج در کشور پرتغال وجود دارد. در سال های اخیر کشور پرتغال تلاش های بسیاری در جهت رشد سطح کیفیت در آموزش دانشجویان کرده است. نتیجه این تلاش، در پی داشتن جذب دانشجویان اینترنشنال و بالا بردن سطح رتبه های دانشگاه ها در سطح جهانی است. در قسمت زیر سعی بر آن شده است تا لیست 6 دانشگاه معتبر پرتغال که می تواند برای شما علاقه مندان آثار تحصیل مناسب و قابل قبولی رقم بزند، ذکر شده است.

نام دانشگاهرتبه داخلیرتبه خارجیتوضیحات
دانشگاه لیسبون1214

+ بزرگترین دانشگاه پرتغال+ واقع در شهر لیسبون

+ پذیرای 1000 دانشجوی خارجی در سال

دانشگاه کویمبرا2412

+ قدیمی ترین دانشگاه پرتغال+ دارای 25000 دانشجو

+ 10 درصد دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه آییرو3511

+ واقع در شهر آییرو+ دارای 12000 دانشجو

+ تمرکز اصلی بر روی آموزش پلی تکنیک

دانشگاه پرتو4536+ واقع در شهر پرتو+ برگزاری 600 دوره آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
دانشگاه کاتولیک لیسبون5801

+ واقع در لیسبون+ پذیرای 1000 دانشجو در سال

+ 50 درصد دانشجویان و اساتید، تابعیت خارجی دارند.

پلی تکنیک Braganza6980

+ واقع در شمال شرقی لیسبون+ دارای 7000 دانشجو

15 درصد دانشجویان خارجی می باشند.

 

در ادامه هم نگاهی به بهترین دانشگاه های پلی تکنیک پرتغال می‌اندازیم:

بهترین موسسات و دانشگاه های پلی تکنیک پرتغال
موسسه پلی تکینک پورتو
Instituto Politécnico do Porto
موسسه پلی تکنیک کاوادو
Instituto Politécnico do Cávado e do Ave
موسسه پلی تکنیک گاردا
Instituto Politécnico da Guarda
موسسه پلی تکنیک لیریا
Instituto Politécnico da Leiria
موسسه پلی تکنیک تومار
Instituto Politécnico de Tomar
موسسه پلی تکنیک کویمبرا
Instituto Politécnico de Coimbra
موسسه پلی تکنیک ستوبال
Polytechnic Institute of Setúbal
موسسه پلی تکنیک بجا
Instituto Politécnico de Beja
موسسه پلی تکنیک سانتارم
Polytechnic Institute of Santarém

با توجه به رنکینگ دانشگاه های کشور پرتغال و تجربیات دانشجویان مختلف در این کشور می‌توان کیفیت تحصیل در پرتغال را مطلوب دانست.

بیشترین نگرانی دانشجویان از مخارج تحصیل و زندگی در پرتغال باید از بابت کرایه خانه باشد. هزینه خوابگاه بین 250-140 یورو در ماه متغیر است و کرایه یک خانه کوچک هم از 800-200 یورو در ماه می‌تواند خرج بردارد.

رسیدن به یک عدد دقیق درباره مخارج کلی تحصیل در پرتغال سخت است. سبک زندگی، محل اقامت، خورد و خوراک، نوع دانشگاه محل تحصیل، رشته تحصیلی و … همه و همه در این رقم تاثیر دارند.

هزینه تحصیل و زندگی در پرتغال
میانگین جمع همه هزینه‌ها (شهریه، کرایه خانه، خورد و خوراک، …)7200-19200 یورو در سال600-1600 یورو در ماه

این نکته را فراموش نکنید که دانشجویان بین‌المللی می‌تواند تا 20 ساعت در هفته کار کنند. در تعطیلات و فصل های غیر درسی هم اجازه کار تمام وقت به دانشجویان داده می‌شود. یعنی دانشجویان با کار حین تحصیل در پرتغال می‌توانند بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را پوشش دهند.

بورسیه تحصیلی پرتغال

موسسات دولتی و خصوصی مختلفی در پرتغال به دانشجویان بورسیه تحصیلی اعطا می‌کنند. بعضی از دانشگاه های پرتغال هم به تنهایی به بعضی از واجدین شرایط، بورسیه و کمک‌هزینه تحصیلی می‌دهند.

بعضی از مهم‌ترین بورسیه های تحصیلی پرتغال را در زیر می‌بینید:

بورسیه های تحصیلی پرتغال
نام بورسیهسازمان ارائه دهندهمبلغ
بورسیه Merit (کارشناسی و کارشناسی ارشد)اداره کل آموزش عالی پرتغال DGES1000-2000 یورو
بورسیه Superior+ (کارشناسی و کارشناسی ارشد)اداره کل آموزش عالی پرتغال DGES1700 یورو
بورسیه افراد معلولاداره کل آموزش عالی پرتغال DGESنامشخص
بورسیه FCT (دکترا)بنیاد علم و فناوری پرتغال FCTماهانه 993 یورو
بورسیه نشنال جغرافینشنال جغرافی National Geographyنامشخص
بورسیه CMU-facebookفیسبوک با همکاری دانشگاه کارنگی ملون CMU37000 یورو در سال
بورسیه اراسموس پلاس Erasmus Plusاتحادیه اروپا European Unionتحصیل و اقامت رایگان و پوشش هزینه‌های رفت و آمد

بورسیه   National Geography مخص.ص رشته های جغرافی، زمین شناسی، جانور شناسی و دیگر رشته های مرتبط می باشد.

بورسیه CMU-facebook هم مخصوص محققان و پژوهشگران حوزه هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، برنامه نویسی، کامپیوتر و رشته‌های مربوطه است. که با همکاری شرکت فیسبوک و دانشگاه کارنگی ملون (Carnegie Mellon University) به محققان حوزه‌های اشاره شده تعلق می‌گیرد.

پروژه اراسموس پلاس هم به‌منظور تبادل دانشجو و تحصیل موقت در دانشگاه‌های عضو پروژه اراسموس ایجاد شده است.

علاوه بر موسسات و سازمان‌های بزرگ و کوچک ارائه دهنده بورسیه تحصیلی که بعضی از آن‌ها را در لیست بالا دیدید، برخی دانشگاه‌ها هم به دانشجویان بین المللی خود بورسیه اعطا می‌کنند. این بورسیه‌ها توسط منابع مالی خود دانشگاه یا اسپانسرهای آن به دانشجویان اعطا می‌شود.

مهم‌ترین دانشگاه‌های ارائه دهنده این خدمات را در زیر می‌بینید:

 • دانشگاه مینهو
 • دانشگاه لیسبون
 • دانشگاه کویمبرا
 • دانشگاه آویرو
 • دانشگاه پورتو

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی پرتغال با توجه به نوع بورسیه و قوانین سازمان‌های ارائه دهنده و دانشگاه مد نظر متفاوت است. شرایط هر کدام از دانشگاه‌ها و مبلغ هر بورسیه را می‌توانید در وبسایت این دانشگاه‌ها بررسی کنید.

به‌طور کلی گرفتن بورسیه تحصیلی پرتغال می‌تواند هزینه‌های تحصیلی شما را تا حد زیادی کاهش دهد. در مطلب زیر می‌توانید انواع بورسیه های تحصیلی پرتغال، مبلغ آن‌ها و شرایط اخذ آن‌ها را مطالعه کنید:

رشته های تحصیلی دانشگاه های پرتغال

با وجود دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در کنار موسسات پلی تکنیک مختلف و متعدد در پرتغال، تنوع رشته‌های تحصیلی هم در این کشور زیاد است.

از محبوب‌ترین رشته های تحصیلی پرتغال برای دانشجویان ایرانی می‌توان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و حسابداری را نام برد.

برای بررسی کامل رشته‌ های تحصیلی دانشگاه های پرتغال می‌توان وبسایت دانشگاه یا موسسه آموزشی مد نظر خود را بررسی کنید.

تحصیل پزشکی در پرتغال

رشته‌های پزشکی در پرتغال بین ایرانیان محبوبیت خاصی دارد. کیفیت بالای آموزشی پزشکی و مزایای دیگر باعث افزایش مهاجرت تحصیلی به پرتغال در حوزه پزشکی و درمان شده است.

شرایط تحصیل پزشکی در پرتغال مانند بقیه رشته‌هاست. بهترین دانشگاه های پرتغال برای این رشته‌های محبوب را معرفی می‌کنیم:

بهترین دانشگاه های پرتغال برای تحصیل پزشکی
نام دانشگاهتنوع رشته‌های پزشکی
دانشگاه لیسبون University of Lisbonبیش از 20 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
دانشگاه پورتو University of Portoبیش از 15 رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
دانشگاه آلگارو University of Algarveبیش از 15 رشته پزشکی، پرستاری
دانشگاه مرکز بیرا University of Beira Interiorبیش از 10 رشته پزشکی
دانشگاه کویمبرا University of Coimbraبیش از 10 رشته پزشکی
دانشگاه مینهو University of Minhoبیش از 12 رشته پزشکی
دانشگاه جدید لیسبون Universidade Nova de Lisboaبیش از 17 رشته پزشکی

شرایط تحصیل در پرتغال

برای مهاجرت به پرتغال از طریق تحصیل مانند بقیه کشورها باید شرایط لازم را داشته باشید. البته شرایط و قوانین تحصیل در این کشور ساده‌تر از بسیاری کشورهای اروپایی و آمریکایی است.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی پرتغال باید پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه پرتغالی داشته باشند و با تکمیل مدارک برای اخذ ویزای دانشجویی اقدام کنند.

تقویم تحصیلی پرتغال

تقویم تحصیلی پرتغال
ترم اولشروع ترمسپتامبر September
پایان ترمفوریه February
ترم دومشروع ترمفوریه February
پایان ترمجولای July
روزهای کاریدوشنبه – جمعهشنبه و یکشنبه تعطیل

مدارک ویزای تحصیلی پرتغال

برای اخذ ویزای دانشجویی پرتغال باید مدارک عمومی و تخصصی زیر را داشته باشید:

 • مدارک شخصی به‌همراه ترجمه و کپی (شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت معتبر و مدت دار، کارت پایان خدمت یا معافیت (برای آقایان))
 • اصل، ترجمه و کپی مدارک تحصیلی
 • ریز نمرات مقاطع تحصیلی به‌همراه ترجمه
 • رسید اخذ پذیرش تحصیلی یا ثبت نام در یکی از دوره‌های دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی پرتغال
 • توصیه نامه استاد Recommendation Letter
 • انگیزه نامه تحصیلی Statement of Purpose
 • نامه اخذ بورسیه تحصیلی (در صورت وجود)
 • رسید پرداخت هزینه ها (شهریه دانشگاه، صدور ویزا، انگشت نگاری و …)
 • مدرک تمکن مالی (می‌تواند نامه بانک، مدرک بورسیه تحصیلی، مدرک اسپانسری و … باشد)
 • مدرک اثبات داشتن محل اسکان در پرتغال (نامه خوابگاه دانشگاه، اجاره‌نامه یا دعوت نامه دوست و آشنا از پرتغال)
 • گواهی سوء پیشینه
 • گواهی سلامت جسمانی و روان (توسط پزشک متخصص صادر و به تایید نظام پزشکی می‌رسد و ترجمه می‌شود)

پس از طی کردن تمامی مراحل و مهاجرت به پرتغال باید اطلاعات اقامتی خود شبیه آدرس محل سکونت، شماره حساب بانکی، بیمه‌نامه و … را هم برای اداره مهاجرت پرتغال SEF مشخص کنید.

پس از مدتی اداره مهاجرت پرتغال کارت اقامت residency card برای شما صادر می‌کند. پذیرش تحصیلی پرتغال 1 سال اعتبار دارد که در صورت ادامه تحصیل می‌توانید اقامت خود را تا 5 سال تمدید کنید.

در طول مدت اقامت تحصیلی در پرتغال می‌توانید با ویزای شینگن به کشورهای حوزه شنگن هم طبق قوانین رفت و آمد داشته باشید.

پس از 5 سال اقامت در این کشور هم می‌توانید اقامت دائم پرتغال را اخذ کنید.

با توجه به تمام شرایط، مزایا و اطلاعاتی که درباره مهاجرت تحصیلی به پرتغال در بالا بررسی کردیم، می‌توان این کشور را یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل دانشجویان ایرانی دانست.

هزینه‌های مناسب در کنار کیفیت بالای آموزش، رفاه و آسایش بالا و امکان اخذ اقامت دائم مواردی نیستند که بتوان به‌راحتی از آن‌ها گذشت. این شرایط فرصتی است جذاب و پیشنهادی است وسوسه کننده برای تحصیل در پرتغال.

هزینه تحصیل در پرتغال

همان‌طور که خواندید، یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در پرتغال، هزینه تحصیل مناسب نسبت به سایر کشورهای اروپایی بود.

دانشگاه های دولتی پرتغال شهریه کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی دریافت می‌کنند. در ادامه هزینه تحصیل در پرتغال را می‌بینید:

هزینه تحصیل در پرتغال
کارشناسی و کارشناسی ارشد950-1250 یورو در سال79-104 یورو در ماه
دکترا2500-3000 یورو در سال208-250 یورو در ماه
دانشگاه های خصوصی (تمامی مقاطع)3500-5000 یورو در سال291-416 یورو در ماه

معمولا هزینه تحصیل در پرتغال برای دانشجویان خارجی بیشتر از دانشجویان پرتغالی و اروپایی است. بعضی از رشته‌ها مانند پزشکی هم معمولا شهریه بالاتری نسبت به بقیه رشته‌ها دارند و حتی ممکن است تا 7000 یورو در سال هم برسند.

مزایای زندگی در پرتغال

با مهاجرت به کشور پرتغال می توانید اقامت کشوری را دریافت کنید که عضو اتحادیه اروپا و حوزه شینگن است. به این معنا که شما با تابعیت کشور پرتغال برای سفر به بسیاری از کشور های اروپایی و امریکایی نیازی به اخذ ویزا ندارید.

از طرفی کشور پرتغال به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد، از آب و هوای بسیار مطبوعی برخوردار می باشد. گفته می شود که آب و هوای این کشور را در هیچ مکان مدیترانه ای دیگری پیدا نمی کنید.

پرتغال دارای آب و هوای معتدل است و در آن خبری از هوای بسیار سرد و یا روز های بسیار گرم نیست.

اما باز هم اگر به دنبال آب و هوای گرم تر هستید، می توانید به راحتی به قسمت های جنوبی این کشور مهاجرت کنید و اگر هوای خنک را ترجیح می دهید، باید به سمت غرب پرتغال بروید.شما با اخذ اقامت کشور پرتغال نه تنها می توانید از مزایای زندگی در یک کشور توسعه یافته اروپایی استفاده کنید، بلکه هزینه های بسیار کمتری نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی پرداخت خواهید کرد.

اما یک مزیت دیگری که برای مهاجرت به کشور پرتغال وجود دارد، هزینه های بسیار مناسب زندگی می باشد.

در میان کشور های اروپایی خیلی سخت می توان کشوری را پیدا کرد که این مزیت بزرگ را داشته باشد.

اما شما با اخذ اقامت کشور پرتغال نه تنها می توانید از مزایای زندگی در یک کشور توسعه یافته اروپایی استفاده کنید، بلکه هزینه های بسیار کمتری نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی پرداخت خواهید کرد.

پس به علت همین مزایا است که اخیرا شاهد افزایش متقاضیان مهاجرت به پرتغال بوده ایم.

هزینه حمل و نقل در پرتغال

هر کسی که به فکر مهاجرت است، اول نگاهی به جیب خود می کند. برای اینکه بدانید جیب شما کفاف مهاجرت به پرتغال را می دهد یا خیر، باید با هزینه های زندگی در این کشور آشنا باشید.

جدول زیر اشاره ای به برخی از هزینه ها در پرتغال دارد که می تواند ذهن شما را برای زندگی در پرتغال آماده کند:

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  Scan the code
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09192346323 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .