مهاجرت تحصیلی به ایتالیا - فارس مهاجر

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

در مهاجرت, مهاجرت به ایتالیا 30 ژوئن 2021

ویزای تحصیلی ایتالیا به دلیل امکان تحصیل کم هزینه و همچنین امکان دریافت بورسیه تحصیلی در سال 2021 متقاضیان زیادی را جذب نموده است. در تمام مقاطع تحصیلی و رشته های مورد نظر در کشور ایتالیا، متقاضیان امکان دریافت بورسیه تحصیلی را دارند. علاوه بر هزینه تحصیل بسیار پایین در این کشور، هزینه زندگی نیز در این کشور بسیار پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است.

 • هزینه تحصیل در ایتالیا چقدر می باشد؟
 • بهترین دانشگاه جهت گرفتن پذیرش کدام است؟
 • شانس دریافت بورسیه تحصیلی در ایتالیا چه میزان است؟
 • کار ضمن تحصیل و اقامت پس از تحصیل در ایتالیا به چه نحویست؟

برخی از بورسیه های تحصیلی در ایتالیا شامل پوشش هزینه زندگی نیز می شود. در این مقاله ضمن پاسخ به سوالات بالا٬ توضیحاتی توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت در خصوص ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه شده است.

درباره کشور ایتالیا

ایتالیا نقش مهمی در آموزش عالی در اروپا دارد و جزء 4 کشوری است که برای اولین بار به اصطلاح فضای اروپایی آموزش عالی را خلق کردند و یک فرایند تاثیرگذار هماهنگ­ سازی سیستم­ های مختلف آموزش عالی را که با عنوان فرایند بولونیا شناخته می­ شود، بنیان نهادند. حتی در گذشته ایتالیا مرکز فعالی برای تحصیلات دانشگاهی و همچنین مهد تمدن­ های باستانی بوده ­است. امروزه ایتالیا یکی از 8 کشور صنعتی جهان است. علاوه بر برخی شرکت­ های بزرگ، دولتی و خصوصی، یک شبکه منسجم از موسسات کوچک و متوسط را توسعه داده و خلق پارک­ های علمی را ترویج داده و هم پژوهش اولیه و هم پژوهش عملی را در انواع وسیعی از رشته­ ها ترویج و تشویق کرده است.

 

تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت

تحصیل در ایتالیا هم به زبان انگلیسی ممکن است و هم به زبان ایتالیایی و به طبع دانشگاه های ایتالیایی زبان راحت تر پذیرش می دهند مشروط بر اینکه فرد متقاضی مدرک زبان ایتالیایی داشته باشد و به طبع حق انتخاب دانشگاه های بیشتری دارد. چرا که اکثر دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند. این کلاس های زبان ایتالیایی زیر نظر خود سفارت ایتالیا برگزار می شود و عملا شانس متقاضی با این کلاس ها بیشتر می شود. تحصیل در ایتالیا از طریق سفارت یکی از راهکارهای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا است.

هزینه تحصیل در ایتالیا نهایتا 5000€ (یورو) در سال می باشد که با توجه به بورسیه تحصیلی که این کشور به ایرانیان می دهد این هزینه عملا نزدیک به صفر می شود. از لحاظ آماری بهترین و راحت ترین پذیرش تحصیلی حوزه شنگن را ایتالیا می دهد و از این حیث در جهان رتبه سوم را دارد. دانشگاه های عالی رتبه ای در دنیا مانند دانشگاه پلی تکنیک میلان و ساپینزا و تورین و ترورگاتای رم و پیاچنزا و بولونیا در ایتالیا وجود دارند که عملا معتبرترین ها در ایتالیا هستند و همگی از دانشگاه های دولتی این کشور که هزینه تحصیل بسیار پایین دارند.

مقاطع تحصیلی در ایتالیا

اکثر دانشگاه ها و رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس در ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشد و برای ورود به این دانشگاه ها باید فرد بتواند مدرک زبان ایتالیایی را از طریق آزمون استرنی بدست آورد. این دوره ها در تهران و زیر نظر سفارت و هر ساله در ماه فوریه (اسفند) برگزار می شود. هزینه این آزمون 75€ (یورو) می باشد. البته دانشگاه های انگلیسی زبان در مقطع لیسانس هم بعضا وجود دارند که می شود به ندرت از آنها نیز پذیرش گرفت.

اخذ ویزای تحصیلی برای کارشناسی ارشد و دکتری در ایتالیا

در این مقطع دانشگاه های بیشتری در زبان انگلیسی به فرد پذیرش می دهند و عملا می توان گفت تعداد دانشگاه های انگلیسی زبان و ایتالیایی زبان برابر است. طول این دوره 2 ساله می باشد و همانند مقطع لیسانس این مقطع هم امکان دریافت بورسیه تحصیلی می باشد. دانشگاه های ایتالیا در هر سال دو استارت درسی دارند. یکی در ماه سپتامبر و دیگری در ژانویه. برای پذیرش در این مقطع باید بتوان آیلتس 6 تا 6.5 ارائه داد. معمولا ادامه تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی می باشد که برخی از دانشگاه های بومی به زبان ایتالیایی هم پذیرش تحصیلی می دهند. اما شانس دریافت پذیرش به زبان انگلیسی بیشتر است. همچنین امکان دریافت بورسیه در این مقطع به مراتب بیشتر از دو مقطع قبلی است. برای پذیرش این مقطع نیز آیلتس 6.5 تا 7 لازم است.

مزایای تحصیل در ایتالیا

در زیر قسمتی از مزایای تحصیلی ایتالیا شمرده شده اند:

 • هزینه تحصیل پایین در ایتالیا
 • بهترین پل جهت مهاجرت به کشوری دیگر در آینده
 • دریافت مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاه های بهترین رنکینگ جهانی (حدود 40 دانشگاه این کشور در رنکینگ 1000 دانشگاه برتر دنیا می باشد)
 • امکان ارائه خوابگاه و استفاده دانشجویان از این دانشگاه ها در اکثر شهرها
 • امکان تحصیل در حوزه شنگن
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • هزینه زندگی پایین در ایتالیا نسبت به کشورهای همسایه خودش
 • امکان برخورداری از بورسیه تحصیلی در ایتالیا

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2021

هزینه تحصیل در ایتالیا در سال 2021 در دانشگاه های دولتی و خصوصی متفاوت است. البته اکثر دانشگاه های ایتالیا دولتی می باشد. به طور متوسط هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا بین 1300€ تا 5700€ (یورو) در ترم می باشد که این هزینه با بورسیه تحصیلی دی اس یو که دولت ایتالیا می دهد عملا به صفر می رسد. دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا نیز همین میزان هزینه را دارد. هزینه تحصیل در مقطع دکتری معمولا رایگان می باشد و اگر هزینه هم داشته باشد کمتر از 1000€ (یورو) می باشد.

سه مدل بورسیه تحصیلی در این کشور تعلق می گیرد:

 1. بورسیه دولتی بین 2500€ تا 5000€ (یورو) می باشد.
 2. بورسیه تحصیلی دانشگاهی سالیانه بین 10000€ تا 20000€ (یورو) که توسط دانشگاه پرداخت می شود.
 3. تخفیفات در هزینه تحصیل 40% تا 80%

هزینه زندگی در ایتالیا

میانگین هزینه زندگی در ایتالیا نسبت به کشورهای دیگر اروپایی کمتر است.

نوع هزینهمبلغ به یورو
میانگین هزینه ماهیانه€400 تا 600€
غذا€100 تا 200€
مسکن€200 تا 300€
حمل و نقل€50

همانند همه جای دنیا رشته پزشکی و داروسازی در ایتالیا هم جزو پرتقاضاترین ها در انتخاب رشته است. دلیل اصلی این کشور هم درآمد بالای پزشکان در این کشور می باشد. اصلی ترین دلیل انتخاب ایرانیان جهت تحصیل پزشکی در ایتالیا این است که این کشور سهمیه مشخصی برای دانشجویان خارجی برای تحصیل در این رشته قائل است.

تحصیل در این رشته به هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی صورت می گیرد و برای قبولی در این رشته فرد باید در آزمون جهان آیمت به موفقیت دست یابد. منابع آزمون آیمت دروسی از قبیل: علوم پایه مثل زیست و فیزیک و شیمی و همچنین دروس عمومی ماند ریاضی و زبان و تست آی کیو و اطلاعات فردی است. به دلیل تقاضای بالای این رشته از همه جای جهان و همچنین آزمون ورودی داشتن این رشته موفقیت در این رشته کار دشواری است.

ورود به بازار کار با ویزای تحصیلی ایتالیا

بازار کار ایتالیا مخصوصا برای مهندسان و تکنسین های صنعتی و فناوری های نوین همواره یک بازار کار خوبی به شمار میرود. علاوه بر افراد حرفه ای و کارگران ماهر، دانشجویان نیز بر اساس مدرک تحصیلی و سابقه کاری خود سهمی از این بازار دارند. دانشجویان خارجی مثل هموطنان ایرانی می توانند بموجب قانون کشور ایتالیا تا 20 ساعت در هفته به کار در ایتالیا بپردازند.

پس از این طریق نیز دانشجویان می توانند بخشی از خرجی زندگی و هزینه تحصیلات خود در ایتالیا را درآورند. اما پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان می توانند از طریق ویزای اقامتی بنام Permesso di Soggiorno در این کشور مانده و برای 6 الی 12 ماه در ایتالیا به جستجوی شغلی بپردازند. پس از یافتن کار مناسب در طی این مدت نیز می توانند برای اخذ ویزایی بنام permesso di Lavoro که همان ویزای کاری است، اقدام کنند. کل فرآیند اخذ ویزای کاری پس از تحصیل در ایتالیا بدین ترتیب است:

مقایسه هزینه زندگی در ایتالیا و مجارستان

از آن جایی که دو کشور مجارستان و ایتالیا هر دو جزو کشورهای اروپایی ای هستند که هزینه های زندگی در آن ها نسبتا پایین تر از سایر کشورهاست در جدول ذیل قیمت برخی اقلام و خدمات در سال 2021 در این دو کشور مقایسه شده است: (قیمت ها به یورو می باشد)

مجارستان به یوروایتالیا به یورو
یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان: 5.53€یک وعده غذایی در یک رستوران ارزان: 15.00€
قالب 500 گرمی نان: 0.65€قالب 500 گرمی نان: 91.5€
12 عدد تخم مرغ: 1.55€12 عدد تخم مرغ: 2.79€
بلیت وسایل نقلیه عمومی: 0.08€بلیت وسایل نقلیه عمومی: 1.50€
اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 347€اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 606€

آزمون آیمت در ایتالیا IMAT

آزمون آیمت در 100 دقیقه برگزار می شود و شامل 60 سوال تست و در کشورهای مختلف همه ساله برگزار می شود. ثبت نام این امتحان هر ساله در بهمن ماه و آزمون در تقویم شمسی در اردیبهشت ماه برگزار می شود. این آزمون در شهردوبی نیز برگزار می گردد که معمولا ایرانیان این منطقه را جهت آزمون انتخاب می کنند. به دلیل ارزانی دانشگاه های ایتالیا حتی برخی از افراد از کشورهای معتبری چون استرالیا و کانادا و امریکا هم برای این رشته تحصیلی به ایتالیا فکر می کنند. البته لازمه تحصیل پزشکی در ایتالیا آشنایی کامل با زبان ایتالیایی نیز می باشد.

شهریه و هزینه­ تحصیل برخی دانشگاه های ایتالیا

برای آگاهی از میزان هزینه­ های تحصیل و زندگی در ایتالیا می توانید در لینک مربوطه به مطالعه جزئیات بپردازید. موسسات آموزش عالی در ایتالیا شهریه ­های خود را تعیین می ­کنند ولی در مورد تحصیلات دانشگاهی یک حداقل هزینه قانونی برای ثبت­ نام و حداکثر هزینه برای مساعده به دانشجو وجود دارد که نمی ­تواند از 20% تامین بودجه دولتی فراتر رود. پذیرش در دانشگاه­ های کارشناسی ارشد و سایر دوره ­های تخصصی در ایتالیا شهریه ­های بالاتری را در بردارد. دانشجوهای دکترا که از دانشگاه حقوق می­ گیرند شهریه پرداخت نمی ­کنند ولی افرادی که حقوق نمی­ گیرند ملزم به پرداخت شهریه هستند. میانگین شهریه برای تحصیلات عالیه در ایتالیا بسته به نوع دوره و دانشگاه، بین 850€ تا 5700€ (یورو) در سال است.

دانشگاه های خصوصی در ایتالیا بسیار گران­ تر هستند و اکثر آنها شهریه­ های یکسانی را بر دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر اعمال می­ کنند. به صورت کلی هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی شامل 6000€ تا 20000€ (یورو) می شود. برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا از لحاظ هزینه بسیار مقرون به صرفه هستند که، برخی از این دانشگاه ها شامل دانشگاه های زیر می باشد:

 • دانشگاه Siena – میانگین شهریه 1800€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Bozen-Bolzano – میانگین شهریه 2200€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Torino – میانگین شهریه 2800€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Padova – میانگین شهریه 4000€ (یورو) در سال

شهریه دانشگاه های رده اول ایتالیا

برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا جزء دانشگاه های رده اول محسوب می شود. این دانشگاه ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و هزینه آن نسبت به دانشگاه های دیگر ایتالیا بالاتر است.

 • Scuola Superiore Sant’Anna – میانگین شهریه 4000€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Bologna – میانگین شهریه 2100€ (یورو) در سال
 • دانشگاه پلی­ تکنیک میلان – میانگین شهریه 3300€ (یورو) در سال
 • دانشگاه Trento – میانگین شهریه 6000€ (یورو) در سال

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا

در سال 2021 نرخ بیکاری در ایتالیا به طور کلی 9.8% بود هرچند این نرخ در برخی از شهرهای جنوبی ایتالیا به 28% هم می رسد. در نتیجه باید توجه داشت که به منظور یافتن شغل در ایتالیا و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی، بهتر است فرد به زبان ایتالیایی نیز مسلط باشد. نکته دیگری که شانس کاریابی را در ایتالیا افزایش می دهد تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور است. برخی از بهترین دانشگاه های ایتالیا عبارت هستند از:

ردیفبهترین دانشگاه های ایتالیاQS Ranking 2021
1پلی تکنیک میلان137
2دانشگاه بولونیا160
3دانشگاه ساپینزا رم171
4دانشگاه پادوآ216
5دانشگاه میلان301
6پلی تکنیک تورین308
7دانشگاه پیزا383
8دانشگاه ناپل392
9دانشگاه ویتا سلوت392
10دانشگاه ترنتو403

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

عملا بهتر است فرد بدون مدرک زبان اقدامی جهت پذیرش و ویزا نداشته باشد. چون دانشگاه های معتبر که بدون مدرک زبان پذیرش نمی دهند و حتی اگر فرد از دانشگاهی پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان گرفت. سفارت به فرد دانشجو ویزای تحصیلی نمی دهد، پس توصیه می شود حتما مدرک زبان اخذ شود. در حال حاضر امکان تحصیل در دوره های زبان ایتالیایی در ایتالیا وجود ندارد البته ذکر این نکته الزامی است که گاه دانشگاه ممکن است در نظر بگیرد که دانشجویان باید در کلاس های آمادگی زبان شرکت کنند.

مزایا و بورسیه­ های ویزای تحصیلی ایتالیا

قانون مهاجرت ایتالیا برخورد برابر با دانشجویان خارجی و ایتالیایی را از لحاظ پشتیبانی از دانشجو ملزم می­ داند. این مساعدت­ ها، بورسیه تحصیلی در ایتالیا، کمک هزینه مسکن یا اعطای کمک، کوپن و غیره را شامل می­ شوند. اعطای جوایز برای پایان­ نامه­ ها، پشتیبانی برای تحصیل و اخذ تخصص در خارج از کشور، کمک هزینه ­های همکاری و غیره را ارائه می دهند. همه دانشجویان خارجی نیز از همان کمک مالی ارائه شده به دانشجویان ایتالیایی بهره­ مند می­ شوند. احتمال دریافت این بورس مخصوصا از دانشگاه های معتبر بسیار بالاست.

بورس DSU در ایتالیا

خدمات پشتیبانی مالی برای دانشجوها تا حد زیادی توسط هیئت­ های منطقه­ ای خاص که با عنوان آژانس ­های DSU (حق تحصیل در دانشگاه) شناخته می­ شوند، مدیریت می ­گردند. منظور از این اصطلاح، مجموعه قوانینی است که مداخلات عمومی را در راستای این امر تنظیم می­ کند که حتی دانشجوهایی با وضعیت مالی نامساعد می ­توانند به توانایی­ های آکادمیک بالاتر دست یابند. علاوه بر آژانس­ های منطقه­ ای، حتی موسسات انفرادی تحصیلات عالی نیز می­ توانند بنا به صلاحدید خودشان، برخی خدمات را به طور مستقیم مدیریت نمایند. اطلاعات مربوط به این مورد از دفاتر DSU مربوطه در دسترس است. معمولا، هیئت­ های منطقه­ ای DSU و دفاتر موسسات مشابه انواع مختلف کمک را به تعداد محدودی از دانشجوها اختصاص می ­دهند که این امر در پی یک رقابت عمومی و بر اساس درآمد و معیارهای امتیازی خاص مشخص شده در اعلانیه­ های رقابت صورت می­ گیرد.

این اصل در مورد همه انواع خدمات و کمک مانند مسکن، ژتون­ های غذا، بورسیه ­های تحصیلی، وام­ ها، معافیت از مالیات و غیره صادق است. دفاتر DSU خدمات راهنمایی و آموزشی را ارائه می ­دهند؛ آنها همچنین منبع خوبی برای اطلاعات در مورد فعالیت خارج از سازمانی، مانند اقدامات فرهنگی مختلف، فرصت­ هایی برای ورزش، حمل و نقل عمومی و سایر مسائل عملی مورد علاقه دانشجوها هستند. برای اطلاع از خدمات و انواع کمک­ های در دسترس برای دانشجوهای یک دانشگاه خاص، باید به پایگاه داده ­های دانشگاه های ایتالیایی مراجعه شود.

انواع بورسیه ها در ویزای تحصیلی ایتالیا

به طور کلی بورس­ های تحصیلی بسیاری در ایتالیا ارائه می شوند و بر اساس شایستگی، پس از ارزیابی نمرات به دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی ایتالیا اعطا می­ شوند. برخی از این بورس ها عبارتند از:

 • بورس­ های تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی و IRE: این بورس ­ها به اتباع خارجی که در ایتالیا تحصیل می­ کنند و همچنین اتباع ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می­ کنند ارائه می­ شوند و شمار زیادی از دوره­ ها را در برمی­ گیرند.
 • بورس­ های تحصیلی EDISU Piemonte: این بورسیه­ ها به دانشجویانی از جمله دانشجویان بین­ المللی خارج از اتحادیه اروپا عرضه می ­شوند که به خصوص در یک دوره تمام وقت در دانشگاه­ های Piemonte ثبت­ نام کرده ­اند.
 • کمک هزینه­ های تحصیلی دانشگاه بولونیا برای دانشجویان بین ­المللی: دانشگاه بولونیا 48 کمک هزینه تحصیلی را به دانشجویان بین­ المللی که در دانشگاه ­های ایتالیا تحصیل می ­کنند اعطا می­ کند.
 • بورس های تحصیلی Bocconi در ایتالیا برای دانشجویان بین ­المللی: اعطاء بورس تحصیلی نه تنها شرایط اقتصادی دانشجو، که نیز عملکرد آکادمیک آنها را مد نظر قرار می ­دهد؛ یک صرف نظر کامل از شهریه تا 12700€ (یورو) در سال را شامل می­ شود.
 • بورسیه بین­ المللی Politecnico di Torino: این بورسیه به دانشجویان بین­ المللی برای شرکت در دوره­ های آکادمیک مهندسی و معماری اعطا می­ شود. بورسیه جهان سوم برای ما ایرانی ها طبق آمار همیشه دست یافتنی بوده است.

شرایط سنی و ددلاین اخذ پذیرش در ایتالیا

این کشور برای صدور پذیرش تحصیلی هیچگونه محدودیت سنی قائل نیست و متقاضی میتواند در هر سنی اقدام به پذیرش تحصیلی کند. اما در مرحله ویزا با محدودیت هایی از سمت سفارت ایتالیا روبرو هستیم. یعنی اینکه فرد متقاضی باید شرایط سنی او با شرایط مقطعی که پذیرش گرفته است همخوانی داشته باشد و عملا برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بهتر است متقاضی سنش از 36 فراتر نرفته باشد. در مقطع دکتری در ایتالیا سختگیری وجود ندارد و معمولا با هر شرایط سنی ویزا خواهد شد.

میانه آوریل تا میانه می: برای دریافت نامه صلاحیت آکادمیک با سفارت، کنسولگری ایتالیا ارتباط بگیرید. زمان اقدام برای ارائه درخواست بسته به نوع دانشگاه متفاوت است، ولی رایج ­ترین تاریخ ­ها به این قرار هستند.

دانشجویان کشورهای خارج اتحادیه اروپا: از 1 نوامبر تا 15 آوریل سال بعد، دانشجویان اتحادیه اروپا: بین 1 نوامبر تا 1 سپتامبر سال بعد و برای ارائه درخواست همیشه باید تاریخ را با دانشگاه بررسی کنند و تا حد امکان زود اقدام نمایند.

ویزای تحصیلی ایتالیا و اعزام دانشجو به آن

برای اعزام دانشجو به ایتالیا، دانشجوهای ایرانی باید زمان بیشتری را برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا اختصاص دهند. بلافاصله پس از اخذ پذیرش و ثبت­ نام در دانشگاه مورد نظر، می­ توان برای ویزای ملی نوع D ایتالیا درخواست داد. باید حداقل 3 ماه پیش از آغاز برنامه دوره دانشگاه برای این کار اقدام کرد.

در ابتدا باید مدارک را ارائه داده و امور مربوط به بیومتریک انجام شود. ممکن است دانشجوهای ایرانی در طول فرایند درخواست ویزا ملزم به انجام بیومتریک شوند. بیومتریک اساسا، شناسایی بیشتر (مانند اثر انگشت و تصاویر متقاضی) است که کشورها در راستای اهداف امنیتی از آن ها استفاده می­ کنند. فرد در طول فرایند درخواست باید در یک مصاحبه ویزا شرکت نماید. با اخذ این ویزا می­ توان در تمام مدت دوره تحصیل اقامت داشت و هر ساله ویزا را تجدید کرد. چنانچه فرد تمایل داشته باشد پس از پایان دوره همچنان در ایتالیا بماند، باید از طریق اداره مهاجرت برای یک نوع ویزای دیگر یا برای تجدید ویزا اقدام کند.

فرآیند اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اولا باید بدانید که ویزای تحصیلی کشور ایتالیا ویزای از نوع شنگن نیست که کوتاه مدت باشد، بلکه این ویزا از نوع ویزای بلند مدت یا ویزای D این کشور می باشد. پروسه درخواست این ویزا نیز شامل طی مراحل مختلفی تا دست یابی به ویزاست. مراحل مختلف برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیز بدین ترتیب است که ابتداء متقاضیان از دانشگاه مورد نظر درخواست پذیرش کرده و با دریافت نامه پذیرش از دانشگاه های ایتالیایی برای درخواست ویزا به سفارت مراجعه می کنند. در این مرحله ارائه مدارک لازم، تعیین وقت سفارت، انجام انگشت نگاری و عکسبرداری از چهره، پرداخت هزینه ویزا و نیز مصاحبه با آفیسر سفارت ایتالیا انجام می شود. ترتیب این مراحل از این قرار است:

دوره های آموزشی زیر نظر سفارت ایتالیا

افرادی که پذیرش تحصیلی خود را از دانشگاه های ایتالیا دریافت می کنند، این فرصت را خواهند داشت که ویزای تحصیلی این کشور را بدست آورند. ویزای تحصیلی ایتالیا به دانشجویان بین المللی اجازه خواهد داد که تا پایان دوره تحصیلی خود در این کشور اقامت داشته باشند و در صورتی که مدت اعتبار ویزای آن ها بیش از یکسال باشد، در این کشور کار نیمه وقت داشته باشند. همه متقاضیان خارجی برای ورود به کشور ایتالیا به مدرک زبان نیاز خواهند داشت و این مدرک زبان نیازمند سپری کردن دوره های آموزشی است. سفارت کشور ایتالیا در حال حاضر، خدمات مربوط به آموزش زبان ایتالیایی را به متقاضیان ایرانی ارائه می کند و متقاضیان می توانند تا سطح B2 زبان ایتالیایی را زیر نظر سفارت ایتالیا پشت سر بگذارند.

مدارک لازم پذیرش در ایتالیا

بسته به مقطع تحصیلی شما و همچنین دانشگاه، مدارک مورد درخواست از شما متفاوت است ولی به صورت کلی می توان به مواردی از جمله تایید اصل دیپلم دبیرستان، اصل و ترجمه دیپلم قطعی مقطع متوسطه و کارنامه 4 سال به زبان ایتالیایی با قانونی کردن ضروری وزارت (وزارت اموز خارجه و وزارت دادگستری) (دوره­ های مقطع کارشناسی ارشد)، اصل و ترجمه آخرین مدرک و کارنامه کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی همراه با قانونی کردن ضروری وزارت، (وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری) (دوره­ های PhD) اشاره نمود.

مدارک شناسایی دیگری که باید ارائه دهید شامل موارد زیر است:

 • اصل و ترجمه کارت شناسایی به زبان ایتالیایی همراه با قانونی سازی ضروری وزارت (وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری)
 • اصل و کپی یکی از دیپلم­ های زبان انگلیسی که از دستیابی به سطح B2 عالی حکایت دارد.
 • 3 عکس رنگی (4*3) با عطف به داده­ های شخصی
 • فتوکپی صفحه اول پاسپورت
 • 2 کپی از نامه پذیرش در دوره تحصیلی

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

علاوه بر مدارکی که برای پذیرش باید ارائه دهید برای ویزای تحصیلی ایتالیا نیز مدارک زیر لازم است. این مدارک به صورت کلی شامل موارد زیر می باشد:

 • فرم درخواست ویزای تحصیلی + 2 عکس
 • پاسپورت و فتوکپی صفحه اول
 • ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 • ترجمه مدارک تحصیلی (مدارک مقطع قبلی)
 • مدرک زبان
 • یک کپی از بلیط هواپیما یا رزرو آن برای درخواست دهنده
 • رزرو هتل در شهری که دانشگاه شما در آن قرار دارد، برای درخواست دهنده (برای حداقل 10 روز اول اقامت)
 • گردش حساب بانکی ( پرینت 3 ماهه)
 • کپی نامه پذیرش در دوره تحصیلی
 • رزرو بلیط هواپیما
 • نامه پذیرش تحصیلی با کپی
 • انگیزه نامه جهت پذیرش و ویزا
 • مبلغ 50€ (یورو) جهت مصاحبه که سفارت پرداخت می شود.

سوالات پرتکرار در خصوص ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا در سال 2021 باید از موارد زیر مطلع بود:

 • حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ برای آنکه فردی موفق به دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شود، باید حداقل مدرک B2 زبان ایتالیایی یا نمره معادل سطح 6 آزمون آیلتس را ارائه کند.
 • آیا ویزای تحصیلی ایتالیا امکان اخذ ویزای همراه را به فرد میدهد؟ تا چندی پیش ایتالیا پس از گذشت یکسال از اقامت افراد، به آنها اجازه اخذ ویزای همراه برای خانواده را صادر میشد اما در حال حاضر دسترسی به این فرصت برای ایرانیان به شدت دشوار است.
 • ویزای تحصیلی ایتالیا چه امکاناتی را در اختیار فرد قرار میدهد؟ دارنده ویزای تحصیلی این فرصت را خواهد داشت که در مقطع تحصیلی از پیش معرفی شده تحصیل کند. علاوه بر این، اجازه کار نیمه وقت نیز به فرد داده خواهد شد، همچنین فرد میتواند بدون نیاز به ویزا به کشورهای حوزه شنگن مهاجرت کند.
 • آیا می توان با پذیرش موقت، ویزای تحصیلی ایتالیا را دریافت کرد؟ همه متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا، در هنگام مراجعه به سفارت این کشور، باید کلیه مدارک خود را به صورت کامل در اختیار سفارت قرار دهند و هر گونه نقص مدرک موجب رد درخواست متقاضی خواهد شد.
 • آیا ارائه گواهی بورسیه تحصیلی به عنوان گواهی تمکن مالی کافی است؟ با توجه به اینکه گواهی تمکن مالی تنها بخشی از هزینه های زندگی فرد را پوشش می دهد، متقاضی دریافت ویزای تحصیلی باید گواهی تمکن مالی خود را مطابق با درخواست سفارت ارائه کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  Scan the code
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09192346323 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .