مهاجرت تحصیلی به نروژ - فارس مهاجر

مهاجرت تحصیلی به نروژ

مهاجرت تحصیلی به نروژ

در مهاجرت, مهاجرت به نروژ 30 ژوئن 2021

رایگان بودن نظام آموزشی نروژ و رفاه اجتماعی بالا در سال 2021 باعث شده تا ویزای تحصیلی در نروژ در لیست انتخابی ایرانیان جهت مهاجرت باشد. نروژ اگر چه سومین کشور گران قیمت دنیا شناخته شده اما سطح درآمد افراد در این کشور نیز بسیار بالا است و عملا سطح بالای زندگی در این کشور همگان را راضی کرده است. البته تحصیل رایگان در این کشور نیز بسیاری را به سمت خود کشانده است و عملا این نوع نظام آموزشی مطلوب مورد انتخاب بسیاری می باشد

 • تحصیل در نروژ رایگان است؟
 • آیا پس ار تحصیل می توان در نروژ اقامت گرفت؟
 • هزینه زندگی در نروژ چقدر است؟
 • شرایط صدور ویزای تحصیلی نروژ چیست؟
 • بهترین رشته ها در نروژ کدام است؟
 • آیا امکان کار دانشجوئی در نروژ وجود دارد؟
 • چگونه می توان ویزای تحصیلی را به ویزای کاری نروژ تبدیل کرد؟

شرایط تحصیل در نروژ

نروژ یکی از 5 کشور اروپایی می باشد که همچنان تحصیل در آن رایگان است. تحصیل در نروژ علاوه بر اتباع این کشور و کشورهای اروپایی برای دانشجویان ایرانی نیز رایگان می باشد. این در حالی است که اکنون کشورهای محدودی در اروپا دارای نظام آموزشی رایگان می باشند. می توان در مقاطع مختلف دانشگاهی با رعایت شروط پذیرش در دانشگاه های این کشور ثبت نام کرد. هر کشوری به جهت برتری در منابع و صنایع مختلف می تواند آینده مطلوبی برای دانشجویان در حین و پس از تحصیل فراهم سازد. به همین جهت تحصیل در اکثر رشته های مهندسی و مخصوصا موارد ذیل بسیار پرطرفدار می باشند:

 • مهندسی برق
 • مکانیک
 • صنایع و نفت و گاز
 • شیلات

چرا که بازار کاری خوبی در نروژ برای فارغ التحصیلان مخصوصا در رشته های مهندسی وجود دارد. کشوری با استانداردهای بالای تحصیلی همچون نروژ از جمله کشورهایی می باشد که افراد مایلند در آن تحصیل کنند، اما برای رقم زدن این اتفاق باید علم مهاجرتی داشت. به عنوان مثال کشور نروژ کشوری است که از لحاظ رفاه اجتماعی و امنیت در سطح بالایی در بین برترین ها قرار می گیرد. این کشور همچنین به دلیل غنی و ثروتمند بودن می تواند گزینه های متعدد کاری برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها ایجاد نماید.

تحصیل رایگان در نروژ در سال 2021

کشور نروژ به پایتختی اسلو کشوری است که اقامت و هزینه های زندگی در آن به نسبت کم نبوده، اما تحصیل رایگان می باشد. همچنین هزینه زندگی برای دانشجویان با اخذ کمک هزینه ها بسیار کاهش می یابد که فرد می توانید برای دریافت آن اقدام نمائید. اگر چه هزینه زندگی در این کشور در سال 2021 کم نیست، به مراتب میزان درآمد نیز در این کشور بالاست و برای زندگی دانشجویی مطلوب است. دانشجویان می توانند با انجام کار ضمن تحصیل در نروژ به صورت نیمه وقت از حقوقی حداقل ساعتی 20€ (یورو) بهره مند شوند. منتهی مطابق آمارهای اعلام شده هزینه زندگی در نروژ بسیار بیش تر از کشورهای اروپایی است. در واقع زندگی در نروژ ماهیانه حدود 1400€ تا 2200€ (یورو) هزینه دربرخواهد داشت.

دسترسی دانشجویان به بازار کار نروژ

به صورت قانونی، دانشجویان بین المللی در نروژ به صورت هفتگی 20 ساعت حق کار دارند و معمولا چنانچه کار پیدا کنند ساعتی 20€ (یورو)‌ درآمد خواهند داشت. شرایط کاریابی در نروژ برای دانشجویان کار سختی نیست و افراد می توانند با توجه به تخصص و توانایی خود به کارهای پاره وقت بپردازند. تعداد سال های تحصیل متقاضی در حال تحصیل در نروژ جزو زمان اقامت فرد محسوب می شود اما به صورت نیمه وقت. یعنی هر یک سال حضور، 6 ماه سابقه جهت رسیدن به اقامت محاسبه می شود.

اما علاوه بر کار ضمن تحصیل در نروژ، امکان انجام کار پس از فارغ التحصیلی و دست یابی به بازار کار نروژ نیز برای کارجویان فراهم است. در این مورد دانشجویان بین المللی می توانند تا یک سال پس از اتمام تحصیلاتشان در نروژ مانده و به کاریابی در رشته شغلی مربوطه بپردازند. این کار هم از طریق درخواست ویزای اقامت به عنوان جستجوی کار یا residence permit as a job seeker امکانپذیر است. علاوه بر کار در یک بازار کاری ایمن و جذاب با نرخ بیکاری پایین و محیط کار مدرن و پیشرفته، همچنین از مزایای ورود دانشجویان به بازار کار نروژ می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

اقامت دائم در نروژ

تمامی دانشجویان می توانند پس از 5 سال تحصیل مستمر در این کشور برای اخذ اقامت با رعایت قوانین مهاجرتی اقدام نمایند. می توان گفت یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به نروژ در حال حاضر اخذ ویزای تحصیلی این کشور می باشد. همچنین دانشجویان پس از تحصیل می توانند برای تمدید اقامت جهت به دست آوردن موقعیت کاری در این کشور اقدام نمایند. چنانچه دانشجو بخواهد حداقل برای 6 ماه دیگر اقامت او تمدید شده تا به دنبال شغلی مرتبط با رشته تحصیلی خود باشد. فرد در حین تحصیل می تواند برای همراهان (خانواده) خود پس از ورود به نروژ و گذشت مدتی اقدام به اخذ ویزای همراه کند. به همین دلیل در یک دهه اخیر 90% افرادی که توانستند اقامت نروژ را بگیرند راه مهاجرت تحصیلی را انتخاب کردند.

ویزای تحصیلی در نروژ بدون مدرک زبان

معمولا بدون داشتن مدرک زبان در نروژ پذیرش صادر نمی شود و اگر پذیرش صادر شود ویزای تحصیلی صادر نمی شود. عملا یکی از مدارک قطعی لازم جهت صدور ویزای تحصیلی در نروژ مدرک زبان می باشد. لذا توصیه می شود بدون مدرک زبان بهتر است جهت مهاجرت و تحصیل در نروژ اقدام نشود. مخصوصا به دلیل دانشگاه های معتبر در نروژ معمولا بدون داشتن مدرک زبان پذیرش تحصیلی صادر نمی شود. به دلیل رایگان بودن نظام تحصیلی نروژ برای مقطع لیسانس نیازمند دقیقا آیلتس 6 آکادمیک می باشد و برای مقطع فوق لیسانس در نروژ باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6.5 اخذ شود. ذکر این نکته لازم است که دوره های پذیرش زبان در نروژ منجر به ویزا نخواهند شد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی در نروژ و سفارت آن

از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ عبارتند از:

 • مدرک هویتی مانند پاسپورت و شناسنامه
 • مدارک تحصیلی ترجمه شده همراه با ریز نمرات
 • مدرک زبان متناسب با درخواست دانشگاه
 • تمکن مالی 12000€ (یورو) که در حساب دانشگاه واریز شده است و پرینت آن
 • نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • انگیزه نامه تحصیلی (استادی پلن)
 • فرم های پر شده مصاحبه سفارت (فرم ویزا)
 • مبلغ 75€ (یورو) هزینه مصاحبه سفارت

مزایای اخذ ویزای تحصیلی در نروژ

هنگامی که فرد توانست با اخذ ویزای تحصیلی در نروژ اقامت یابد مزایای زیادی شامل حال وی خواهد شد. تحصیل در این کشور، از مقطع ارشد تقاضای بیشتری در میان متقاضیان خارجی دارد اما تحصیل در تمامی مقاطع رایگان می باشد. با توجه به اینکه مقطع کارشناسی در این کشور عمدتا به زبان نروژی ارائه می شود تقاضا در این مقطع به مراتب کمتر می باشد.

دانشجویان خارجی با تحصیل مهندسی در نروژ و رشته های مرتبط با صنعت به راحتی می توانند در این کشور به کار برسند. چرا که این کشور دارای صنایع غنی از آب و قدرت اول در بخش شیلات و در صنعت برق نیز برترین در کشورهای اروپایی است. همچنین در حوره نفت و گاز به مراتب شرایط مطلوبی برای دانشجویان این رشته ها وجود دارد که شرایط اشتغال را فراهم می سازد. رشته هایی، از جمله مدیریت نیز شرایط مطلوبی برای کار دارا هستند، اما شرایط اخذ پذیرش در این رشته ها دشوار می باشد.

شرایط و هزینه زندگی در نروژ

میزان هزینه های زندگی در این کشور بنا به نوع ویزای شخص متغیر است و کمترین هزینه ها را دانشجو پرداخت می کند. نکته بسیار مهم در کشور نروژ این می باشد که رفاه اجتماعی بسیار بالایی در این کشور وجود دارد که باعث شده این کشور استانداردهای لازم جهت یک زندگی موفق را داشته باشد. هزینه زندگی در نروژ بالاتر از 89% سایر کشورهای دنیا است و در سال 2021 به صورت متوسط در مدت یک ماه 1400€ تا 2200€ (یورو)‌ می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی با اخذ ویزای تحصیلی در نروژ

هزینه های به صورت ضمنی است، این هزینه ها هزینه یک زندگی معمولی و زندگی دانشجویی متوسط رو به بالا است. هزینه زندگی یک دانشجو در شهرهای کوچک نروژ در حدود NOK8500 (کرون نروژ) یا معادل 1200€ (یورو) در ماه است. هزینه اجاره مسکن NOK3000 (کرون نروژ)، هزینه خورد و خوراک NOK2600 (کرون نروژ)، هزینه حمل و نقل NOK460 (کرون نروژ) و هزینه کتاب و ملزومات تحصیلی و نوشت افزار NOK840 (کرون نروژ) است. سایر هزینه ها شامل لباس، تلفن و تفریح NOK1600 (کرون نروژ) می باشد. دانشجو می تواند با ماهیانه NOK7000 (کرون نروژ) به راحتی در این کشور زندگی کند و با دریافت کمک هزینه ها این نرخ را نیز کاهش دهد.

همان طوری که در آنالیز آماری فوق هم مشاهده گردید، بالاترین هزینه های دانشجوئی در کشور نروژ مربوط به هزینه اجاره خانه می باشد. اما علاوه بر توجه به توزیع هزینه های زندگانی، دانشجویان همچنین بایستی در زمینه انتخاب محل اسکان خود نیز فکری بکنند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی نروژ

یکی از مهم ترین مدارک برای اخذ ویزای تحصیلی نروژ نامه پذیرش از کالج یا دانشگاهی در این کشور است. دانشگاه های نروژ نیز هر کدام مدارک خاصی را برای رشته ها و مقاطع مختلف تقاضا می کنند اما کلیات این مدارک یکسان می باشد و عبارت است از:

 • رزومه فرد که شامل دستاوردهای تحصیلی و غیرتحصیلی از جمله کسب مدال های ورزشی و غیره است.
 • ترجمه رسمی تمامی مدارکی که در رزومه به اخذ آن ها اشاره شده است به زبان انگلیسی
 • ترجمه رسمی ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی به زبان انگلیسی
 • توصیه نامه اساتید و کارفرمایان پیشین
 • انگیزه نامه یا همان Letter of motivation که باید حتما توسط فرد نگارش شود.
 • مدرک زبان نروژی برای مقطع کارشناسی و مدرک زبان انگلیسی یا نروژی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی در نروژ
 • پرداخت هزینه بررسی مدارک یا اصطلاحا application fee

 

معرفی بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2021

در سال 2021 نظام تحصیلی نروژ همچنان رایگان است و این کشور همچنین دانشگاه های معتبر زیادی دارد. اگرچه آمار بیکاری در نروژ بسیار پایین است اما همچنان فارغ التحصیلی از بهترین دانشگاه های این کشور٬ شانس کاریابی حین تحصیل و همچنین پس از فارغ التحصیلی را به میزان زیادی افزایش می دهد. در جدول ذیل چندی از بهترین دانشگاه های نروژ در سال 2021 معرفی شده اند:

نام دانشگاه رنکینگ QS در سال 2021
دانشگاه اسلو 113
دانشگاه برگن 194
دانشگاه نروژی علوم و تکنولوژی 360
دانشگاه ترومسو 416

تاریخ های اخذ پذیرش از دانشگاه های نروژ

دانشگاه های نروژ دانشجویان خارجی را برای ترم سپتامبر پذیرش می کنندکه البته به دلیل سرمایه هوا از ماه آگوست شروع می شود.که باید از پیش نسبت به تاریخ ثبت نام آگاه بود. اگر فرد برای تحصیل در نروژ اقدام می نماید اکثر دانشگاه های این کشور از ژانویه تا فوریه برای ثبت نام باز هستند. فرد می بایست برای اقدام در این برنامه ها از نیازمندیهای هر برنامه کامل آگاه باشد و با یک مشاور، مشورت کند.

ز مدارک مهم برای مرحله ویزا نیز ترجمه مدارک هویتی و همچنین دارایی و ارائه تمکن مالی مناسب می باشد. نحوه ارائه مدرک تمکن مالی در این کشور متفاوت با سایر کشورهای اروپایی است، طبق آمار منتشر شده از اداره مهاجرت نروژ در طی 3 سال اخیر میزان موفقیت ایرانیان در اخذ ویزای تحصیلی نروژ 75% بوده است.    

پرسش های متداول درباره ویزای تحصیلی در نروژ

برخی از سوالاتی که متقاضیان در خصوص ویزای تحصیلی در نروژ مطرح می کنند عبارتند از:

 1. هزینه اخذ ویزای تحصیلی نروژ چقدر است؟ هزینه صدور ویزای تحصیلی نروژ NOK5300 (کرون نروژ) در نظر گرفته شده است. در حال حاضر علاوه بر این مبلغ فرد باید 28€ (یورو) به عنوان خدمات VFS نیز پرداخت کند که کلیه این هزینه ها غیرقابل بازگشت است.
 2. زمان بندی صدور ویزای تحصیلی نروژ چگونه است؟ با توجه به اینکه دانشجویان در کشور نروژ تنها در آغاز ماه سپتامبر می توانند وارد دانشگاه شوند، صدور ویزا نیز همواره تا قبل از همین تاریخ امکان پذیر است.
 3. منظور از تمکن مالی در ویزای تحصیلی نروژ چیست؟ هر متقاضی تحصیل در نروژ باید ثابت کند که برای سال اول زندگی خود، NOK 121220 (کرون نروژ) در اختیار دارد. این مبلغ را فرد می تواند از طریق حساب شخصی، بورسیه تحصیلی، حساب بانکی در نروژ یا کمک هزینه مالی ثابت کند.
 4. آیا امکان کار با ویزای تحصیلی نروژ وجود دارد؟ یکی از بزرگترین مزایایی که ویزای تحصیلی نروژ به دارنده آن می دهد، اجازه کار ضمن تحصیل است. هر دانشجوی خارجی در نروژ قادر خواهد بود تا به مدت 20 ساعت در طول هفته به صورت نیمه وقت کار کند.
 5. آیا امکان استفاده از ویزای همراه به کمک ویزای تحصیلی نروژ وجود دارد؟ افرادی که ویزای تحصیلی نروژ را در اختیار دارند می توانند برای همسر و فرزندان قانونی خود ویزای همراه دریافت کنند و مقدمات ورود آنان به خاک این کشور را نیز فراهم کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09126431123 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .