مهاجرت کاری به دانمارک - فارس مهاجر

مهاجرت کاری به دانمارک

مهاجرت کاری به دانمارک

در مهاجرت, مهاجرت به دانمارک 30 ژوئن 2021

ویزای کاری دانمارک در 2021 پردرخواست ترین ویزای این کشور در مقابل ویزاهای دیگر از جمله تحصیلی، سرمایه گذاری، ازدواج، تولد و غیره بوده است. دانمارک به عنوان شادترین کشور اروپایی و بی همتا بودن از نظر رفاه و حقوق شهروندی شناخته شده است در نتیجه از انتخاب های اولیه افراد برای مهاجرت محسوب می شود. اگر کسی بخواهد در کشوری به اقامت برسد باید در آن کشور دارای شغل باشد و نیز با کار کردن بیمه و مالیات خود را پرداخت کند تا به اقامت دائم آن کشور دست پیدا کند. در نتیجه ویزای کاری از نظر کم هزینه بودن و سریع الوصول بودن، محبوبیت خاصی بین افراد دارد.

 • مشاغل مورد نیاز دانمارک کدام است؟
 • شرایط اخذ ویزای کاری دانمارک چیست؟
 • مدارک مورد نیاز ویزای کاری دانمارک چیست؟
 • آیا می توان ویزای تحصیلی را به ویزای کار دانمارک تبدیل کرد؟

البته نکته ای که در مورد ویزای کاری دانمارک باید دقت شود این است که اگر شخصی قصد کار کردن در کشورهای اروپایی به جز کشورهایی که ویزای جستجوگر کار دارند (مانند آلمان و اتریش) را داشته باشد باید حتما از آن کشور یک JOB OFFER یعنی پیشنهاد شغلی داشته باشد تا بتواند بر اساس قرارداد با کارفرمای بومی آن کشور، ویزای کار آن را اخذ نماید. در مقاله زیر که توسط موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت ارائه گردیده٬ سعی بر این شده اطلاعات اجمالی در مورد ویزای کاری دانمارک توضیح داده شود.

شرایط ویزای کاری دانمارک در سال 2021

اگر فردی قصد مهاجرت به دانمارک جهت انجام کار یا راه اندازی شرکت دارد، بایستی قبل از هر چیزی به فکر اخذ ویزای اقامت و کار دانمارک باشد. دانمارک گزینه های ویزای کار مختلفی را پیشنهاد می کند. بهترین و آسانترین روش برای اخذ ویزای کار دانمارک از طریق مراجعه به لیست کمبود کارکنان مهارتی یا Positive List می باشد. در گام دوم و پس از اطلاع از وجود مهارت مورد نظر در این لیست، یافتن پیشنهاد کار می باشد. پس با این حساب شرایط ویزای کار دانمارک در سال 2021 از این قرار است:

فاکتورها شرایط
محدودیت سنی متقاضیان بالای 18 سال
مهارت مورد نیاز مهارت درج شده در فهرست مثبت دانمارک
شرایط درآمدی بالاتر از میانگین درآمدی دانمارک
شرط اصلی درخواست ویزا داشتن جاب آفر از کارفرمای دانمارکی

مدارک لازم برای ویزای کاری دانمارک

مدارکی که افراد به همراه درخواست خود تهیه می کنند به شیوه درخواستی که آنها انتخاب می کنند بستگی دارد. در این زمینه، سفارت دانمارک به هنگام اخذ وقت ملاقات، متقاضیان را در جریان آخرین اطلاعات و مدارک لازم قرار می دهد. اما در مجموع، لیست زیر حاوی مدارک مورد نیاز اصلی برای اخذ ویزای کار در دانمارک در سال 2021 می باشد:

مدارک لازم شرایط
مدارک هویتی پاسپورت متقاضی با اعتبار حداقل سه ماه پس از اتمام ویزا
اطلاعات بیومتریک تکمیل فرم درخوست، یک قطعه عکس پاسپورتی جدید و اثر انگشت
مدارک پشتیبان ارائه قرارداد کاری یا استخدام رسمی در دانمارک
هزینه ها DKK3440 (کرون دانمارک)

مدارکی در بالا قید شد برای روز مصاحبه لازم است و همگی باید به صورت یکجا به سفارت ارائه شود.

کار در کشور دانمارک

راه اندازی یک بیزینس یا کسب و کار Start-up Denmark در دانمارک امکان پذیر است. اگر فردی قصد راه اندازی کسب و کار خود را بر اساس یک ایده کسب و کار نوآورانه دارد که این ایده می تواند به رشد اقتصادی و ایجاد شغل های جدید در دانمارک کمک کند. افراد می توانند برای ثبت نام در دوره های ورود به بازار کار با ویزای تحصیلی اقدام نمایند و این موسسات اصطلاحا دوره های ورود به بازار کار هستند که به افراد گواهینامه بین المللی برای ورود به بازار کار داده می شود. از طرق مختلفی می توان در نهایت اقامت کشور دانمارک را از طریق کار در دانمارک دریافت نمود که در ادامه به بررسی راه های موجود می پردازیم. هزینه ویزای کاری دانمارک را میتوان حدود 850€ (یورو) پیش بینی کرد.

نوع ویزای دانمارک هزینه ویزا به یورو
ویزای کاری دانمارک  حدود 850€
ویزای گرین کارت دانمارک  حدود 1100€

سیستم ارزیابی مهاجرتی دانمارک به مانند سایر کشورهای انگلیسی زبان از نوع امتیاز مبنا یا PBS می باشد. این بدان مفهوم است که متقاضیان دارای بالاترین امتیاز بر اساس فاکتورهای مورد نظر مهاجرتی شانس بالایی برای دریافت ویزای کار دانمارک دارند. اما این فاکتورها و امتیازات متناظر آنها عبارتند از:

فاکتورهای ارزیابی وضعیت متقاضیان حداقل امتیازات لازمه
میزان تحصیلات کارشناسی
سابقه کار 3 سال به بالا
مدرک زبان انگلیسی آزمون زبان IELTS با حداقل نمره 6.5
سن و سال 25 تا 30 سال

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک

مشاغل زیر از مشاغل مورد نیاز دانمارک در سال 2021 می باشد:

 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
 • مهندسی برق و الکترونیک و مخابرات
 • پزشکی و نظام سلامت
 • آشپزی و هتلداری
 • پرستاری و اتاق عمل
 • رشته های مدیریتی و صنعتی
 • رشته های بانکداری و حسابداری و مالی و غیره

حتی اگر شخصی دارای کارفرما از دانمارک هم باشد گرفتن ویزای کاری دانمارک کمی پیچیده است زیرا که حتما شغل شخص باید در لیست مشاغل دانمارک باشد تا سفارت قبول کند که به شخص ویزای کار را اعطا نماید. بنابراین لازم است در ابتدا فهرست مشاغل مورد دانمارک بررسی شود.

کار پزشکان در دانمارک (مجوز Authorization)

این مجوز، بیشتر برای پزشکان و دندانپزشکان می باشد که قصد کار در دانمارک را دارند اما مجوز دانمارکی ندارند. پزشکان و دندانپزشکان که خارج از محدوده اروپا مدرک پزشکی گرفته اند نیازمند معادل سازی مدرکشان در آن کشور می باشند. اگر فرد به عنوان یک پزشک یا دندانپزشک در کشور دیگری غیر از دانمارک آموزش دیده، می تواند برای اجازه اقامت در دانمارک درخواست دهد که امکان یادگیری زبان دانمارکی و تست های حرفه ای و غیره برای دریافت مجوز کار دانمارکی به عنوان پزشک یا دندانپزشک را داشته باشد.

کار تحقیقاتی در دانمارک (Guest researcher)

کسی که به عنوان یک محقق مهمان به کشور دانمارک دعوت شده، در دانمارک کار نمی کند اما تحقیقات خود را در یک موسسه تحقیقاتی دانمارکی یا شرکت انجام می دهد تا امکانات تحقیقاتی خود را در اختیار وی قرار دهند. این اتفاق بیشتر شامل حال دانشجویان دکترا و فوق دکتری می شود؛ این دوره معروف به فرصت مطالعاتی می باشد.

 

اخذ اقامت و ویزای کاری دانمارک پس از تحصیل

این کارت به افرادی تعلق می گیرد با ویزای دانشجویی وارد کشور دانمارک شده اند و پس از تحصیل به دنبال کار می گردند و ویزای خود را به کاری تبدیل می کنند و فرد باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا خود را از دانمارک دریافت کرده باشد و ظرف مدت 6 ماه پس از اتمام تحصیل خود، درخواست کار بدهد. اقامت دانمارک پس از تحصیل بعد از گذشت 3 سال اعطا می شود. نظام حقوقی دانمارک مهاجر پذیر می باشد و چنانچه با ویزای تحصیلی دانمارک ورود کند می تواند بعد از گذشت چند سال اقامت دائم را اخذ کند.

کار دانشجویی در دانمارک

دانشجویان و همراهان آن ها در دانمارک اجازه کار دارند. بدین صورت که خود دانشجو به صورت پاره وقت و همراه وی تمام وقت می توانند مشغول به کار باشند. البته برای پیدا کردن کار آشنایی با زبان دانمارکی اهمیت بالایی دارد منتهی در شهرداری ها کلاس های رایگان آموزش زبان دانمارکی برگزار می شود که افراد می توانند در آن ها ثبت نام کنند. دانشجویان می توانند در حین تحصیل یا در محیط دانشگاه کار کنند که معمولا محدودیتی به لحاظ تعداد ساعات کار در هفته ندارد یا خارج از محیط دانشگاه کار کنند. کار خارج از محیط دانشگاه اگرچه درآمد بالاتری دارد اما دانشجویان باید برای انجام آن مجوز بگیرند و تعداد ساعات آن نیز محدود است. در جدول ذیل این محدودیت ساعتی نشان داده شده است:

مقطع تعداد ساعات کار در هفته
کارشناسی 20 ساعت
کارشناسی ارشد 20 ساعت
دکتری 30 ساعت

 

مقایسه سطح درآمد در دانمارک و کشورهای دیگر

همان طور که هزینه زندگی در دانمارک از بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آلمان، ایتالیا، فرانسه، سوئد، اتریش و غیره بالاتر است، سطح درآمد مردم دانمارک نیز بسیار بالا می باشد. در واقع مردم در دانمارک قدرت خرید بسیار بالایی دارند، به همین دلیل است که این کشور چندین سال متوالی است جزو شادترین کشورهای دنیا طبقه بندی می شود. در جدول ذیل متوسط درآمد ماهیانه در دانمارک و برخی کشورهای دیگر با هم مقایسه شده است:

نام کشور متوسط درآمد ماهیانه به یورو
سوئیس 9560€
آمریکا 6504€
دانمارک 5457€
استرالیا 4820€
نروژ 4938€
هلند 4880€
فنلاند 4690€
سوئد 4451€
آلمان 3810€
نیوزیلند 4765€

شرایط زندگی در دانمارک 2021

با اینکه شرایط کاری و سطح درآمدی در کشور دانمارک بسیار بالا بوده و استاندارد زندگی در این کشور حرف اول و آخر را در کل اروپا می زند. اما از آنطرف هزینه زندگی در دانمارک نیز کمی بالا است و این خاصیت کشورهای مرفه دنیا است و گریزی از آن نیست. در حال حاضر میانگین زندگی شخصی (در حد متوسط) در کشور دانمارک حدود 1400€ الی 3000€ (یورو) می باشد. برای اطلاع از شرایط برخی از هزینه های اولیه در کشور دانمارک به جدول زیر مراجعه شود:

آیتم ها هزینه ها (یورو)
یک وعده غذایی در رستوران ارزان 16.80€
شیر (یک لیتر) 1.24€
یک کیلو برنج سفید 2.00€
یک کیلو گوشت مرغ 8.50€
هزینه حمل و نقل ماهانه 57.80€
اجاره آپارتمان یک خواب در وسط شهر 926.81€
اجاره آپارتمان یک خواب در حومه شهر 669.89€

با توجه به تمامی تفاسیر درباره هزینه زندگی در دانمارک می توان متوجه این نکته مهم گردید که بالاترین هزینه اقامت مربوط به دو هزینه خرید از بازار و اجاره خانه به صورت زیر می باشد:

 

مهاجرت به کشور دانمارک (ESS scheme)

از کشورهای دیگر هم میتوان برای مهاجرت به دانمارک اقدام کرد. این شامل حال افرادی می شود که در یک مرکز تحقیقاتی در سوئد مشغول هستند، می توانند برای کار در دانمارک درخواست دهند از شرایط این حالت داشتن مدرک دکترا یا اشتغال به تحصیل در دکترا در سوئد می باشد. شرایطی که در بالا ذکر شد برای افرادی مانند شهروندان ایرانی بود که کارفرمایی از کشور دانمارک ندارند اما هدفشان کار در دانمارک می باشد، می توانند از حالت های بالا اقدام کنند.

مهاجرت به دانمارک در سال 2021 با اقبال بیشتری مواجه شد. همانطور که در بالا ذکر شد شرایط کار در دانمارک به صورت مستقیم بسیار سخت می باشد پس در نتیجه پیشنهاد می شود افراد از راه های دیگر به اقامت این کشور دست پیدا کنند که یکی از بهترین راه های مهاجرت، ویزای تحصیل در دانمارک می باشد.

نحوه تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری دانمارک

همان طوری که در مقالات مربوط به تحصیل در کشور دانمارک هم بیان شد، دانشجویان بین المللی از امکان کار هم حین و هم پس از تحصیل در دانمارک برخوردارند. این قانون نیز جزء قوانین مهاجرتی و کاری کشور دانمارک می باشد. منتها دانشجویان به فراخور مدرک تحصیلی خود از 10 تا 30 ساعت می توانند در دانمارک کار بکنند. کاری که ماهیتا به صورت نیمه وقت یا پارت تایم می باشد و با دو هدف اصلی زیر انجام می شود:

 

اما سوال اینجاست که آیا می توان پس از اتمام تحصیلات و پایان اعتبار ویزای تحصیلی نسبت به تبدیل آن به ویزای کاری و اقامت در این کشور اقدام کرد؟ پاسخ به این سوال مثبت می باشد. دانشجویان لیسانسی که به تازگی از دانشگاه های دانمارک فارغ التحصیل شده اند می توانند با تمدید ویزای اقامت تحصیلی خود به مدت 6 ماه در دانمارک دنبال کار بگردند. به محص یافتن JOB OFFER می توانند با کمک کارفرمای مربوطه برای اخذ ویزای اقامت و کار در دانمارک درخواست دهند. دانشجویان ارشد و دکتری نیز می توانند پس از اتمام تحصیلاتشان نسبت به دریافت کارت استقرار یا Establishment Card اقدام نمایند. دو مسیر متفاوت مذکور از این قرار است:

 

سوالات متداول در خصوص ویزای کاری دانمارک

متقاضیان اخذ ویزای کاری دانمارک در سال 2021 موارد زیر را مورد توجه قرار می دهند:

 • شرایط کار در دانمارک چیست؟ حداقل سن لازم برای کار در دانمارک 18 سال به بالا، داشتن تخصص در یکی از رشته های مورد تقاضای بازار کار و پیشنهاد کاری.
 • مدارک لازم برای ویزای کاری دانمارک 2021 چیست؟ ارائه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریز نمرات، داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما دانمارکی، گواهی دال بر سوابق کاری.
 • لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک چیست؟ اکثر رشته ها در زمینه فنی و مهندسی، پیراپزشکی، مدیریت و صنعت، امور مالی.
 • شرایط کار پزشکان در دانمارک در سال 2021 چیست؟ متقاضیان باید مدرک تحصیلی خود را با سیستم آموزش پزشکی کشور دانمارک مطابق سازی کنند و با داشن زبان دانمارکی نسبت به این امر اقدام کنند.
 • بهترین طرق مهاجرت به دانمارک برای شهروندان ایرانی چیست؟ اخذ ویزای دانمارک از طریق تحصیل در دانشگاه های این کشور یکی از شناخته ترین طرق می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  Scan the code
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09192346323 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .