مهاجرت کانادا از طریق تولد - فارس مهاجر

Blog

مهاجرت کانادا از طریق تولد

در مهاجرت, مهاجرت به کانادا 11 آگوست 2021

کانادا از دسته کشورهایی است که از سیستم حق خاک پیروی می‌کند و برای کسانی که قصد مهاجرت به کانادا از این طریق را دارند بسیار مناسب است. طبق این قانون اگر فردی در قلمرو و یا خاک کشور دیگری متولد شود شهروند همان کشور می‌شود و می‌تواند از حقوق شهروندی استفاده نماید. کشورهای محدودی چنین شرایطی را مورد تأیید قرار داده‌اند؛ اما کانادا از دسته کشورهایی است که توانسته این رویه را به شکل دقیق و البته تخصصی پیش بگیرد. در نظر داشته باشید که یکی از روش‌های موجود اخذ پاسپورت از طریق گردشگری تولد است.

در این روش فرد به عنوان توریست وارد خاک این کشور شده است و فرزند خود را به دنیا می‌آورد به این ترتیب می‌توانید از طریق فرزند خود پاسپورت کشور دوم را اخذ نماید. بنابراین نیازی به کانادایی بودن پدر و مادر نبوده و کافی است فرزند در خاک این کشور متولد شود. حال یک موضوع دیگر را با هم مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. در نظر داشته باشید که فرزند کانادایی نمی‌تواند سبب شود که پدر و مادر کانادایی باشند. این روند به نوبه خود در لیست سخت‌گیری‌های جدید مهاجرت به کانادا از طریق تولد دیده می‌شود. در واقع فرزند شما برای کانادا مفید خواهد بود نه خود شما به این نکته دقت نمایید اگر شما در گردشگری تولد شرکت نمایید در زمان ورود به کانادا کسی از شما در خصوص بارداریتان نخواهند پرسید این در حالی است که اگر در زمان ورود متوجه شوند که شما از ویزای توریستی استفاده کرده‌اید تا فرزند خود را در این کشور به دنیا آورید؛ قطعاً با محدودیت همراه خواهید شد و سختگیری‌ها بیشتر می‌شود.  

در مورد این موضوع سخت‌گیری‌های جدیدی اعمال شده که در صورتی که فرد در دوران بارداری بیش از ۶ ماهه باردار باشد، اجازه پرواز نخواهد داشت، به دنیا آوردن فرزند در این کشور سخت‌تر از قبل شده است. امروزه بسیاری از خانواده‌ها از تمام کشورهای جهان تمایل دارند، فرزند خود را در کانادا به دنیا می‌آورند تا از این طریق از شرایط حقوق شهروندی برخوردار شده و فرزند آنها دارای تابعیت کانادا باشد. طبق قوانین مهاجرت کانادا، بدون توجه به تابعیت پدر و مادر، نوزادانی که در خاک کانادا به دنیا بیایند، شهروند کانادا محسوب می‌شوند و از تمام شرایط و تسهیلات برخوردار هستند.

کودکانی که در کشور کانادا متولد می‌شوند از تمام امکانات آموزشی، رفاهی، خدمات درمانی، بیمه و غیره برخوردار هستند و آنچه را که نیاز داشته باشند به صورت مادام‌العمر در اختیار دارند. خدماتی که برای کودکان این کشور ارائه می‌شود برای نوزادانی که تابعیت کانادا را نیز به دست می‌آورند، یکسان در نظر گرفته شده است. قوانین مهاجرتی برای مهاجرت به کشور کانادا از طریق تولد فرزند بسیار ساده است. برای این کار کافی است مدارک لازم را در اختیار داشته باشید؛ به راحتی می‌توانید به کشور کانادا سفر کنید و فرزند خود را در کانادا به دنیا بیاورید.   

در خصوص اعطای تابعیت استثنائاتی نیز وجود دارد:

  • والدین نوزاد در حال ماموریت سیاسی و دیپلماتیک در کانادا باشند .
  • والدین نوزاد در حال ماموریت دولتی در خاک کانادا باشند.

البته در نظر داشته باشید که این اعطای تابعیت صرفا برای فرد متولد شده می باشد و برای پدر و مادر وی آثار اقامتی نخواهد داشت. با این وجود زنان بسیاری تجربه زایمان در کانادا را دارند. پر واضح است که چنانچه به دنبال اخذ اقامت از طریق تولد فرزند هستید در ابتدا بررسی نمایید که کدام کشورها با تولد فرزند اقامت می دهند ؟

داشتن فرزند کانادایی به یک شکل دیگر هم می تواند مؤثر باشد. اگر فرزند شما کانادایی و سن او بیش از ۱۸ سال است، در صورت داشتن امکانات مالی می تواند اسپانسر شما شود تا به روش خویشاوندی به کانادا مهاجرت کنید.

تولد در کانادا و پاسپورت کانادا

برای اخذ تابعیت یک کشور در ابتدا اعتبار آن پاسپورت مورد توجه قرار میگیرد. اعتبار پاسپورت نیز بر اساس تعداد کشورهائی مشخص میگردد که دارندگان پاسپورت میتوانند بدون ویزا به آن کشورها سفر کنند. در حال حاضر، کشور کانادا از نظر اعتبار پاسپورت رتبه 26 را در دنیا داراست. دارندگان این پاسپورت می توانند به 41 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند، برای ورود به 36 کشور ویزای فرودگاهی اخذ نمایند و برای سفر به 121 کشور ویزا تهیه نمایند.

 

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تولد فرزند

طبق قانون تابعیت (شهروندی) کانادا Citizenship Act اگر فردی بعد از پانزدهم فوریه ۱۹۷۷ در داخل خاک کانادا به دنیا آمده باشد، با تولد در کانادا شهروند (تابع کانادا) محسوب می شود بنابراین اگر فرزند شما در خاک کانادا به دنیا بیاید صرف نظر از وضعیت اقامتی شما، کانادایی محسوب می شود. وی شناسنامه کانادایی دریافت می کند و از همان لحظه تولد از تمام حقوق شهروندی کانادا برخودار می شود. در نظر داشته باشید که تولد فرزند شما در کانادا موجب اعطای اقامت و یا تابعیت به شما نمی گردد و تنها فرزند متولد شده شماست که از حقوق شهروندی برخوردار می باشد و پس از تولد وی نیز چنانچه اقامت کانادا را نداشته باشید می بایست این کشور را ترک نمائید. البته فرد متولد شده در کانادا در طول زندگی خود هر زمان که بخواهد می تواند به این کشور بازگردد و در این کشور زندگی کند. والدین در صورت داشتن شرایط لازم می توانند از طریق تحصیل ، کاری، سرمایه گذاری و یا توریستی در کانادا اقامت داشته باشند.

تولد در کانادا و بررسی دو تابعیتی در کانادا

از آنجا که داشتن تابعیت ایجاد حق و تکلیف برای شخص و دولت متبوع می نماید، لذا برخی از کشورها تابعیت مضاعف را نمی پذیرند. به این معنا که چنانچه شخص تابعیت کشور دیگری داشته باشد برای اخذ تابعیت کشور دوم می بایست تابعیت پیشین خود را ترک نماید و یا چنانچه شخصی تابعیت کشور محل تولد را داشته باشد نمی تواند به طور همزمان تابعیت کشور دیگری را داشته باشد. اما برخی از کشورها تابعیت دوم را می پذیرند که کشور کانادا و ایران نیز جزو این کشورها می باشند. لذا شخصی که در کانادا متولد می شود و تابعیت این کشور را اخذ می نماید، همزمان می تواند تابعیت کشور دیگری را نیز داشته باشد. بنا بر این چنانچه نوزادی در کانادا متولد شده باشد که پدر یا مادر وی ایرانی باشند علاوه بر داشتن پاسپورت کانادا پاسپورت ایرانی نیز خواهند داشت.

اقامت کانادا از طریق تولد و آثار حقوقی آن

همان طور که پیش از این گفته شد شخص با تولد در کانادا تابعیت این کشور را اخذ می نماید و دارای پاسپورت کانادائی می شود. داشتن این پاسپورت برای شخص حقوق و تعهداتی ایجاد می نماید ازجمله اینکه شخصی که پاسپورت کانادا را دارد از تمامی حقوق شهروندی کانادا برخوردار می باشد و مانند شخص کانادائی می تواند بدون اخذ ویزا به این کشور سفر کند، رایگان تحصیل نماید، از خدمات بیمه ای این کشور استفاده کند، مشغول به کار شود و منبع در آمد داشته باشد، بدون محدودیت مکانی و میزان سرمایه در کانادا سرمایه گذاری کند، در انتخابات سیاسی این کشور شرکت کند و رای دهد و در پست های حساس دولتی مشغول به کار شود و از مزایای اجتماعی دیگری بهره مند شود.

تولد در کانادا و ویزای توریستی

از آنجا که نوزاد بلافاصله بعد از تولد در کانادا و با بهره مندی از قانون خاک در کانادا اقامت این کشور را اخذ می نماید لذا مادران باردار می توانند با ویزای توریستی وارد کانادا شده و فرزند خود را در این کشور به دنیا آورند. البته در نظر داشته باشید از آنجا که مدت ویزای توریستی محدود می باشد و شخص تنها 6 ماه را می تواند در کانادا باشد لذا والدین می بایست زمان ورود خود را با زمان تولد فرزند و مراحل برای اخذ شناسنامه و پاسپورت کانادا هماهنگ نمایند. البته از آنجا که زمان سفر به کانادا بسیار طولانی ست چنانچه در ماههای آخر بارداری قصد سفر و اخذ ویزا داشته باشید ممکن است نسبت به ورود زن باردار به کانادا سختگیری شود و ویزا یا اجازه سفر داده نشود. بهتر از قبل از اقدام به این کار با کسانی که تجربه زایمان در کانادا داشته اند ارتباط برقرار نمائید و از تجربیات آنان در حین سفر استفاده نمائید.

زایمان در کانادا و اقدامات پس از آن

پس از ورود زن باردار به کانادا وی می تواند از خدمات درمانی این کشور بهره مند گردد. سیستم خدمات درمانی و پزشکی در کانادا یک سیستم عمومی ست و افرادی که اقامت و تابعیت کانادا را دارند می توانند بدون پرداخت هزینه های زایمان و به طور رایگان فرزند خود را به دنیا آورند. افرادی که توریستی در این کشور حضور دارند می بایست نسبت به پرداخت هزینه های زایمان اقدام کنند. البته این هزینه های زایمان در کانادا و ارائه خدمات وحتی شرایط گرفتن شناسنامه نوزاد در کانادا در هر منطقه متفاوت می باشد و شما با مشورت با افرادی که تجربه زایمان در کانادا را دارند می توانید بهترین منطقه را برای تولد فرزندتان انتخاب کنید. در جدول زیر هزینه های زایمان در کانادا  به طور متوسط آمده است:

 

خدمات پزشکی هزینه ها همراه با بیمه هزینه ها بدون بیمه
هر جلسه ویزیت قبل از تولد 0 100-150 دلار کانادا
غربالگری قبل از تولد 0-300 دلار کانادا 300-500 دلار کانادا
زایمان طبیعی 0-1000 دلار کانادا 8000-10000 دلار کانادا
زایمان سزارین 0-1000 دلار کانادا 10000-12000 دلار کانادا

 

همان طور که در بالا گفته شد، شرایط گرفتن شناسنامه نوزاد در کانادا در هر منطقه و استان متفاوت می باشد. به طور مثال در استان انتاریو والدین مکلف هستند تا یکماه پس از تولد برای اخذ شناسنامه اقدام نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    مشاوره در واتساپ
    مشاوره رایگان در واتساپ
    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09351094024 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .