استرالیا - فارس مهاجر

استرالیا

استرالیا

در استرالیا, مهاجرت, مهاجرت به استرالیا 6 آگوست 2023
همه‌چیز درباره استرالیا (جمعیت، نقشه، زبان، اقتصاد و…)

   استرالیا یکی از بخش‌های پهناور قاره اقیانوسیه و از وسیعترین کشورهای جهان است که بین اقیانوس آرام و اقیانوس هند در نیمکره جنوبی زمین واقع شده است.

      پایتخت استرالیا شهر کانبرا ((Canberraاست که از جنوب غربی با شهر سیدنی و از شمال شرقی با شهر ملبورن هم مرز است. با اینکه زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی استرالیا مشخص نشده است اما عمده مردم استرلیا به زبان بین المللی انگلیسی صحبت می‌کنند. با این حال صدها زبان بومی در استرالیا وجود دارد که سال به سال از تعداد سخنوران آن ها کم شده است یا به طور کلی منقرض شده‌اند.

همه‌چیز درباره استرالیا (جمعیت، نقشه، زبان، اقتصاد و…)
پایتخت استرالیا شهر کانبرا (Canberra) است
آکاسیای طلایی (Acacia pycnantha
آکاسیای طلایی

   به استرالیا سرزمین آکاسیای طلایی (Acacia pycnantha) می‌گویند.

    آکاسیای طلایی گل ملی کشور استرالیاست.

جغرافیا

     استرالیا یا اقیانوسیه با ۷/۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت، کوچک‌ترین قاره جهان به‌شمار می‌رود. استرالیا سرزمینی تقریباً هموار است. ناحیه غربی آن را فلات غربی استرالیا و شرق آن را رشته کوه جداکننده تشکیل می‌دهد و بین این دو، سرزمین پست و همواری قرار گرفته که بیشتر آن خشک و خالی از سکنه است. بلندترین نقطه استرالیا قله‌ای در کوهستان برفی است که ۲۲۲۸ متر ارتفاع دارد و پست‌ترین نقطه آن ۱۵- متر است که در دریاچه اِیر قرار دارد. 

     بلندترین رودخانه استرالیا رود دارلینگ است که بیش از ۲۷۰۰ کیلومتر طول دارد. این رود با پیوستن به رود ماری که دومین رود بزرگ استرالیا است در نهایت در جنوب ویکتوریا به اقیانوس منجمد جنوبی می‌ریزد.

      استرالیا که همچون جزیره‌ای بزرگ در اقیانوس آرام واقع شده، از نظر زمین‌شناسی کهن ترین خشکی جهان به‌شمار می‌آید. استرالیا اقیانوس آرام جنوبی را از اقیانوس هند جدا می‌کند. درازای سرزمین اصلی از شمال تا جنوب ۳٬۱۳۵ کیلومتر و پهنای آن از شرق به غرب ۳٬۷۸۲ کیلومتر است. استرالیا ۲۵٬۷۶۰ کیلومتر مرز دارد که تماماً مرز آبی است.  

      بالغ بر ۴۰٪ از زمین‌های این کشور تپه ماسه‌ای است.

    کشور استرالیا با داشتن ۷۵۵ گونه زیست بوم (Ecosystem) متنوع‌ترین کشور در جهان از لحاظ زیست‌بوم است.

Ecosystem
زیست بوم متنوع استرالیا
کانگورو
معروف ترین حیوان زیست بوم استرالیا

ایالت‌ها و قلمروها

 • استرالیا دارای6 ایالت، 3 قلمرو داخلی و 7 قلمرو برون‌مرزی است.

ایالت‌ های استرالیا

 1. ایالت نیوساث ولز (New South Wales)
 2. ایالت کوئینزلند (Queensland)
 3. ایالت ویکتوریا (Victoria)
 4. ایالت استرالیای غربی (Western Australia)
 5. ایالت استرالیای جنوبی (South Australia)
 6. ایالت تاسمانی (Tasmania)

قلمرو داخلی استرالیا

 قلمرو پایتختی استرالیا (Australian Capital Territory)

 1. قلمرو خلیج جرویس (Jervis Bay Territory)
 2. قلمرو شمالی (Northern Territory)

شهرهای مهم استرالیا

استرالیا در مجموع از 5 شهر با جمعیت بالای یک میلیون و 14 شهر بین 100 هزار الی 1 میلیون نفر و 375 شهر کوچک بین 10هزار الی 100 هزار نفر تشکیل شده است. در زیر مهم‌ترین و اصلی‌ترین شهرهای استرالیا را معرفی کرده‌ایم:

 1. سیدنی(Sydney)
 2. ملبورن(Melbourne)
 3. بریزبن(Brisbane)
 4. پرث(Perth)
 5. آدلاید(Adelaide)

 

اقتصاد استرالیا

       طبق اطلاعات رسمی منتشر شده از اداره آمار استرالیا (Australian Bureau of Statistics)؛ اقتصاد استرالیا سیزدهمین اقتصاد برتر جهان است. تولید ناخالص داخلی استرالیا حدود 1.36 تریلیون دلارآمریکا است.

    عمده اقتصاد استرالیا وابسته به بخش کشاورزی و بازرگانی است. با این حال صنعت گردشگری نقش چشمگیری در اقتصاد رو به رشد استرالیا دارد. از لحاظ سرانه درآمد، استرالیا در رده 18 اقتصاد جهان قرار دارد و از نظر ثروت‌های طبیعی این کشور در بین 10 کشور برتر جهان است.

    به طور کلی وضعیت اقتصادی استرالیا یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این کشور برای متقاضیان مهاجرت است.

واحد پول استرالیا

      پول ملی کشوراسترالیا، دلار استرالیا (AUD) است که در اسکناس‌های پلیمری (پلاستیکی) 5، 10، 20، 50 و 100 دلاری عرضه می‌شود. سکه‌ها در عناوین 5، 10، 20 و 50 سنت و همچنین 1 و 2 دلار هستند.

  نماد دلار استرالیا، A$ یا AU$ است که برای تشخیص دلار این کشور از سایر ارزهای دلاری استفاده می‌شود.

 

آب و هوای استرالیا

    به طور کلی هوای کشور استرالیا در مقایسه با دیگر کشورهای انگلیسی زبان گرم‌تر است. اما در مقایسه با ایران هوای خنک تری دارد. استرالیا دارای 6 ایالت و سه قلمرو است که هرکدام از این مناطق آب و هوای مخصوص به خود را دارند.

    بر همین اساس هر چه قدر به ایالت‌های شمالی استرالیا نزدیک می‌شویم آب و هوایی گرم تر و هرچه به ایالت‌های جنوبی نزدیک می شویم آب و هوایی سردتری را تجربه خواهیم کرد.

زندگی در استرالیا

     استرالیا یکی از بهترین و عالی‌ترین کشورهایی است که هم از نظر درآمد و هم از جنبه‌های شاخص‌های کیفیت زندگی در رتبه بندی‌های بالایی قرار دارد. طبق آخرین گزارش worldhappiness در سال 2021؛ استرالیا دوازدهمین کشور شاد در جهان است.

    همچنین بر اساس گزارش OECD؛ شاخص امید به زندگی در استرالیا 83 سال است. علاوه براین جزو آزادترین کشورهای جهان است.

    شاخص فلاکت (Misery Index) در استرالیا در وضعیت خوبی است به طوری که طبق گزارش های منتشر شده استرالیا در بین 156 کشور بررسی شده از این نظر در رتبه 115 جهان جای گرفته است. این آمار و ارقام نشان دهنده این است که استرالیا یکی از بهترین مقاصد برای زندگی و کار است.

تحصیل و آموزش عالی

      دانشگاه‌های استرالیا یکی از بهترین دانشگاه‌های جهان هستند و شمار زیادی از دانشجویان بین‌المللی در آن تحصیل می‌کنند.

    در سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۳۰ هزار دانشجوی بین‌المللی در استرالیا تحصیل می‌کردند. بیشترین مراکز تجمع دانشجویان بین‌المللی در شهرهای سیدنی، ملبورن و آدلاید هستند. هزینه تحصیل در استرالیا نسبت به کشورهای هم‌رده خود یعنی بریتانیا و ایالات متحده آمریکا کمتر است. به دانشجویان خواهان تحصیل در استرالیا روادید SubClass 500 تعلق می‌گیرد.

      استرالیا دارای ۳۷ دانشگاه با بودجه دولتی و سه دانشگاه خصوصی و همچنین تعدادی مؤسسه تخصصی دیگر است که دوره‌های مورد تأیید را در سطح آموزش عالی ارائه می‌دهند.

 •  OECD استرالیا را در میان گران‌ترین کشورها برای حضور در دانشگاه قرار می‌دهد. ۳۰٫۹ درصد از جمعیت استرالیا دارای مدرک تحصیلی دانشگاهی هستند که در میان بالاترین درصدها در جهان است.

    انگلیسی زبان بودن، امن بودن و کیفیت آموزش بالا باعث محبوبیت این کشور در بین دانشجویان بین‌المللی شده‌است. دانشجویان بین‌المللی بسیاری در شهرهای ملبورن، سیدنی آدلاید و … در حال تحصیل هستند.

هزینه زندگی در استرالیا

      ازجمله ملاک‌های مهم در رابطه با مهاجرت به هر کشوری هزینه‌های زندگی است. توجه به شرایط زندگی در استرالیا و همچنین هزینه‌های زندگی در استرالیا ازجمله عوامل مهم در رابطه با انتخاب استرالیا برای مقصد مهاجرت است.

    کشور استرالیا به‌دلیل وجود محیطی تمیز و فضای طبیعی و سبز عالی، سطح آموزشی و تحصیلی بالا، دسترسی به خدمات درمانی رایگان و همچنین کیفیت بالای محصولات غذایی و… باعث شده افراد زیادی به فکر زندگی در استرالیا باشند.

    اولین نکته‌ای که باید قبل از اقدام به مهاجرت به این کشور و زندگی در استرالیا به آن توجه نمایید، این است که هزینه‌های زندگی در این کشور چقدر است؟

     کیفیت بالای زندگی در استرالیا باعث هزینۀ زیاد زندگی در این کشور می‌شود. البته، این هزینه‌ها برای افراد شاغل در استرالیا زیاد قابل‌توجه نیست. زیرا میانگین درآمد نیز در این کشور بسیار بالا است. در عین حال هزینه‌های زندگی در استرالیا بسته‌به نحوۀ زندگی شما در این کشور متفاوت است.

    بررسی هزینۀ زندگی در استرالیا به‌ویژه بررسی و اطلاع از قیمت مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا برای ادامۀ زندگی در هر کشوری نیاز است. قیمت‌ها در هر شهر، کشور، ایالت و منطقه متفاوت است.

     برای بررسی هزینه ها و قیمت ها در کشور استرالیا با توجه به تغییرات سالیانه و فصلی آنها بهتر از به سایتهای فروشگاهی، سایت اداره مهاجرت و .. این کشور مراجعه نمایید

     اگر کسی در استرالیا دارای یک شغل باشد، در تأمین هزینه‌های زندگی خود با مشکل مواجه نخواهد شد؛ زیرا حداقل حقوق در این کشور جزو بالاترین حقوق‌ها در جهان است و به همین دلیل نیز سطح رفاه در این کشور بسیار بالاست.

    در استرالیا اگر حتی یک نفر از اعضای خانواده دارای شغل باشند، خانواده به‌راحتی از عهدۀ مخارج زندگی بر می‌آیند.

کیفیت زندگی در استرالیا

     اگر به‌دنبال کشوری هستید که شرایط زندگی عالی‌‌ای داشته باشد، زندگی در استرالیا را در نظر بگیرید. استرالیا کشوری مناسب برای کسانی است که دوست دارند نه‌تنها از زندگی خود لذت ببرند بلکه در عین حال، در یک کشور پیشرفته و با امکانات بالا زندگی کنند. به طوری که از نظر امکانات رفاهی و توجه دولت به شهروندان، قابل قیاس با کشور کانادا میباشد.

     شهرهای مهم استرالیا همه‌نوع خدمات را برای شهروندانشان آماده نموده‌اند. بهترین شرایط کاری و تفریحی برای افرادی که در اینجا زندگی می‌کنند فراهم می باشد.

معایب زندگی در استرالیا

    اگرچه زندگی در استرالیا برای بیش‌تر افراد تجربۀ شیرین و دلچسبی است اما معایبی هم برای زندگی در این کشور وجود دارد. یکی از موارد منفی زندگی در استرالیا هزینه‌های بالای زندگی است. به‌طور کلی، هزینۀ زندگی در استرالیا قابل‌توجه و نسبت‌به کشورهای دیگر گران‌تر است. هزینه‌ها می‌توانند براساس شیوۀ زندگی شما متفاوت باشند.

     البته، میزان مشخصی از هزینۀ زندگی در استرالیا وجود ندارد و میزان آن می‌تواند باتوجه به تعداد اعضای خانواده، محل سکونت سبک زندگی، غذا و سایر موارد تفاوت داشته باشد.

    دیگر فاکتور مؤثر در بالابردن هزینۀ زندگی، سطح انتظار بالا در این کشور است که سبب می‌شود هزینۀ زندگی در این کشور بالاتر رود. همچنین، غذا، آب، برق و محل اقامت در استرالیا گران‌تر از سایر کشورها است.  البته درصورتی‌که فرد دارای شغل باشد به‌راحتی از پس مخارج زندگی در این کشور بر خواهد آمد. 

   ازجمله معایب دیگر می‌توان به دوری استرالیا از دیگر کشورها اشاره کرد. استرالیا در فاصلۀ بسیار زیادی از دیگر کشورها قرار گرفته است و همین مسئله سبب شده است تا رفت‌و‌آمد به این کشور دشواری‌های خود را داشته باشد.

زندگی در استرالیا برای ایرانیان

     در سال‌های اخیر، زندگی در استرالیا به آرزوی بسیاری از ایرانیان تبدیل شده است به‌طوری‌که آمار ایرانیان ساکن استرالیا در ده سال گذشته، حدود ۷۰درصد رشد داشته است.  شاید پررنگ‌ترین دلیل ایرانیان برای مهاجرت به استرالیا فرصت‌های شغلی متعدد و متنوع این کشور برای افراد تحصیل‌کرده و متخصص است .

 دلیل دیگر آن شایدکیفیت زندگی در استرالیاست که در سطح بالایی قرار دارد. این کشور ثروتمند، مدرن و مرفه در سال 2023 طبق اعلام رسمی سازمان‌های ارزیاب بین‌المللی از نظر کیفیت زندگی در رتبۀ هفتم جهان قرار دارد.

مشاغل مناسب برای ایرانیان در استرالیا

    در استرالیا محدودیتی برای کارکردن مهاجران وجود ندارد و همۀ افراد دارای حق برابر برای به‌دست‌آوردن مشاغل مختلف هستند. با این حال، برخی از مشاغل به دلائلی بیش‌تر موردتوجه ایرانیان قرار گرفته‌اند.

    همه‌ساله فهرست مشاغل مورد نیاز استرالیا توسط دولت این کشور منتشر می‌شود. امسال نیز لیست مشاغل مهارتی (SOL) استرالیا جهت کار در استرالیا منتشر شده است. در فهرست زیر می‌توان با گروه مشاغل موردنیاز کار در استرالیا برای ایرانیان آشنا شد:

علوم و بیوتکنولوژی

حوزۀ پزشکی و سلامت

آموزش؛

مهندسی و ساخت‌وساز

مدیریت منابع انسانی

مشاغل ساختمانی

مقایسه زندگی در استرالیا و ایران

     زندگی در استرالیا و ایران تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارد. ایران کشور پرجمعیتی است که شهرهای متراکمی دارد و شرایط اقتصادی نه‌چندان مطلوبی دارد. آمار بیکاری و تورم در ایران طبق آمارهای رسمی همواره بالا بوده است.

     این درحالی است که استرالیا کشور بسیار پهناوری است که شهرهای آن فاصلۀ بسیاری از یکدیگر دارند. اقتصاد در این کشور نیز بسیار وضعیت خوبی دارد و در رنکینگ‌های جهانی همواره جزو ده کشور نخست جهان قرار داشته است.

      فرهنگ زندگی در استرالیا و ایران نیز با یکدیگر تفاوت بسیار زیادی دارد. درحالی‌که ایران تقریباً یک فرهنگ یک‌دست دارد، در استرالیا چندفرهنگی پذیرفته شده است و مهاجران از کشورهای مختلف فرهنگ‌های خود را حفظ کرده‌اند.

 

فرهنگ و بومیان استرالیا
استرالیا ،فرهنگ متنوعی
نقشه استرالیا
گستره تنوع فرهنگی استرالیا
بومی استرالیا
حفظ فرهنگ وسنن

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  مشاوره در واتساپ
  مشاوره رایگان در واتساپ
  Scan the code
  سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09192346323 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .