ویزای تحصیلی کانادا - فارس مهاجر

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

در مهاجرت, مهاجرت به کانادا 16 ژوئن 2021

کانادا از بهترین و محبوب ترین کشورهای جهان برای تحصیل است، مزیت‌هایی مانند کیفیت بالای آموزش، ارائه‌ی مدارک معتبر جهانی و شرایط اجتماعی پایدار و امن، باعث قرارگرفتن کانادا در این جایگاه شده‌است. تحصیل در کانادا با وجود جشن‌های تابستانی، ورزش‌های زمستانی، طبیعت و مناظر متنوع، ورزش‌ها، فرهنگ‌ها و غذاهای مختلف، طرفداران زیادی در ایران و سراسر دنیا دارد.

تعریف ویزای تحصیلی کانادا

استادی پرمیت (Study Permit):

برای تحصیل در کانادا باید «اجازهٔ تحصیل» Study permit که به منزله ویزای تحصیلی کاناداست داشته باشید، استادی پرمیت (Study Permit) مجوزی است که معمولا در هنگام ورود دانشجو در کانادا برای او صادر می‌شود، با داشتن استادی پرمیت کانادا، متقاضی مجاز به ماندن و تحصیل در کانادا است. برای دوره‌های آموزشی یا تحصیلی کمتر از ۶ ماه، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست، اما بهتر است حتی برای دوره‌های آموزشی کمتر از ۶ ماه نیز ویزا دریافت کنید. زیرا اگر دوره‌تان طولانی شود یا تصمیم داشته باید که دردوره دیگری ثبت‌نام کنید برای درخواست ویزای تحصیلی نخست باید خاک کانادا را ترک کنید. در صورت داشتن ویزای تحصیلی با نزدیک شدن به پایان اعتبار آن می‌توانید در داخل کانادا برای تمدید آن اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی در کانادا

ویزای دانش‌آموزی کانادا: تحصیل افراد زیر ۱۸ سال در هریک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا ویزای دانشجویی کانادا: تحصیل افراد بالای ۱۸ سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و مؤسسات آموزشی معتبر دیگر.

ویزای دانش‌آموزی کانادا:

نکات مهم برنامه اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا??

1️⃣از 5 سالگی تمام می‌توان برای پذیرش در مدارس کانادا اقدام نمود و ریسک ویزا برای گریدهای پایین‌تر مقطع تحصیلی ابتدایی، بنا به شرایط مناسب تمکن مالی و تراول هیستوری خانواده دانش‌آموز قابل رفع است.

2️⃣مدارس دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی کانادا، بنا به انتخاب متقاضی قابلیت اقدام دارند.

3️⃣تدریس در مدارس به زبان انگلیسی و یا فرانسه صورت می‌پذیرد که البته اولویت انتخاب معمولا با زبان انگلیسی است.

4️⃣دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه و یا آشنایی با این زبان‌ها برای دانش‌آموز جهت پذیرش الزامی نیست.

5️⃣اگرچه شرط معدل برای پذیرش در مدارس کانادا وجود دارد اما بنا به تجربه، اغلب دانش‌آموزان ایرانی مشکلی در این زمینه ندارند.

6️⃣شهریه مدارس کانادا، بسته به استان، نوع مدرسه و مقطع تحصیلی، بین 11 تا 25 هزار دلار کانادا در سال می‌باشد.‌ به عنوان مثال شهریه مدارس تورنتو بین 14 تا 16 هزار دلار و ونکوور بین 20 تا 25 هزار دلار است؛ به استثنای شهرهای اطراف ونکوور، مانند برنابی، ویکتوریا و ریچموند که بین 14 تا 16 هزار دلار در سال می‌باشد.

7️⃣اگرچه مدارس کانادا به طور معمول دارای خوابگاه نمی‌باشند اما مدارس شبانه‌روزی که دارای شهریه گران‌تری می‌باشند از خوابگاه نیز برخوردارند.

8️⃣متقاضی با توجه به آدرس قیم خود در کانادا و یا آدرس محل سکونت خود در کانادا بعد از لندینگ، مدرسه را انتخاب خواهد نمود.

9️⃣امکان تغییر مدرسه بعد از آمدن به کانادا وجود دارد؛ مشروط بر آنکه مدرسه مورد نظر او دارای صندلی خالی باشد.

0️⃣1️⃣ویزای دانش آموزی کانادا یک ساله است و هر ساله نیز به سادگی قابل تمدید می‌باشد.

1️⃣1️⃣جهت اخذ ادمیشن نهایی مدرسه، باید شهریه 1 سال مدرسه را در همان ابتدا پرداخت و سپس با آن ادمیشین، جهت دریافت ویزا اقدام نمود.

2️⃣1️⃣تا 18 سالگی و گرید 12 می‌توان برای مدرسه اقدام نمود. اگر متقاضی وارد سن 18 سالگی شده باشد دیگر نمی‌تواند از مدرسه پذیرش دریافت کند و باید نسبت به پذیرش در کالج اقدام نماید. در مدارس کبک تا سن 17 سالگی تمام و گرید 11 امکان پذیرش وجود دارد.

3️⃣1️⃣متقاضی بعد از فارغ‌التحصیلی در مدرسه می‌تواند برای ورود به دانشگاه یا کالج بدون داشتن مدرک زبان اقدام کند؛ مشروط بر آنکه حداقل 2 سال آخر دبیرستان را در کانادا بوده و حداقل 16 واحد درسی نیز گذرانده باشد.

کودکان زیر سن قانونی (۱۸ سال و در برخی ایالت‌ها، ۱۹ سال)، بدون همراهی پدر، مادر یا سرپرست قانونی امکان تحصیل در کانادا را نخواهند داشت. اگرچه تعیین سرپرست قانونی برای افراد ۱۷ ساله و بالاتر اختیاری است اما ممکن است افسر پرونده درخواست تعیین سرپرست کند. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهدهٔ هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند. نکتهٔ مهم دیگر، داشتن نامهٔ پذیرش از مؤسسات آموزشی معتبر کاناداست. تمامی مدارس کانادا جزمراکز آموزشی معتبرو مورد تائید هستند.

 

ویزای همراه دانش آموزی در کانادا

✴️برای اخذ ویزای دانش آموزی کانادا برای فرزندتان، باید پذیرش تحصیلی یکی از دبیرستان‌های معتبر این کشور را دریافت کرده باشید. ✳️پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی از سوی دبیرستانی که مد نظرتان است، می‌توانید برای اخذ ویزا در کانادا، اقدام کنید. ✴️ویزای همراه دانش آموزی که با عنوان گاردین شناخته می‌شود، نوعی از ویزا است که به والدین دانش آموزان دبیرستان‌های کانادا که ویزای دانش آموزی دریافت کرده‌اند، ارائه می‌شود. ✳️این ویزا را ویزای دیداری هم می‌گویند. ✴️این ویزا به والدین دانش‌آموز به عنوان قیم وی داده می‌شود. ✳️این نوع از ویزا با نا‌م‌‌های همراه، قیم و کاستودین نیز شهرت دارد.

?وقتی محصلی درخواست ویزای تحصیل را دارد، چون به سن قانونی نرسیده است، ممکن است خانواده وی بخواهند وی را همراهی کنند. بنابراین یکی از اعضای خانواده وی درخواست ویزای کاستودین می‌کند تا به عنوان قیم وی، دانش‌آموز را همراهی کند.

 

 

شرایط اقامت دانش آموزان در کانادا

دانش آموزان بین المللی در کانادا برای اقامت میتوانند در خوابگاه های مخصوص اقامت تحصیلی داشته باشند. یا میتوانند از برنامه ای که خانواده های کانادا در کنار خود یک یا دو فرزند را نگه میدارند استفاده کرده و با پرداخت مبلغ مشخص به خانواده هایی که در این طرح شرکت میکنند در کنار آنها اقامت داشته باشد. . جهت اخذ ویزای همراه محصل در کانادا، امکان حضور والدین متقاضی در زمان تحصیل از طریق اخذ ویزای مولتیپل -۵ساله- توریستی وجود دارد. هم چنین راه دیگر این است که والدین فرزندان خود را برای زندگی با خانواده کانادایی اعزام کنند. در این روش ، فرزند شما با یک خانواده کانادایی که از پیش مجوز این کار را دریافت کرده هماهنگ میشود و در یک اتاق مستقل با آنها زندگی میکند. ۳ وعده غذای فرزند توسط خانواده فراهم خواهد شد. این روش تاثیر بسیار خوبی برای تقویت زبان خارجی دارد، هزینه برای محصلین ماهیانه ۹۰۰ دلار میباشد. متقاضیان با خانواده های مطمئن باید هماهنگ کرده تا امنیت خاطربرای پدرو مادر فراهم شود. اگر فرزندان کمتر از ۱۷ سال داشته باشند، و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت تحصیل در کانادا باید تحت مراقبت و نظارت فرد بالغی در کانادا باشند. این فرد نقش گاردین یا همان کاستودین دانشجو در کانادا را خواهد داشت و اصطلاحا با ویزای گاردین کانادا وارد این کشور میشود. والدین فرزند در کشور مبدا و هم چنین مسئول نگهداری از فرزند در کانادا باید فرم مخصوص را تکمیل کنند. در بیشتر موارد اگر محصل کمتر از ۱۰ سال سن داشته باشد باید یکی از والدین بیولژیکی او در هنگام تحصیل به همراه او باشند.

 

ویزای دانشجویی کانادا:

دورهٔ کارشناسی در کانادا بسته به دانشگاه ۳ تا ۴ ساله است. کسب مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر بسته به نوع مدرک از ۱ تا ۳ سال طول می‌کشد. تحصیلات عالی در کانادا توسط کالج‌های محلی، مدرسهٔ‌ٔ عالی علوم فنی و کاربردی، مدرسهٔ هنرهای کاربردی (که گواهی‌نامه، دیپلم، مدرک کاردانی و کارشناسی ارائه می‌کنند) و دانشگاه های کانادا (که مدرک کارشناسی و بالاتر ارائه می‌کنند) به متقاضیان ارائه می‌شوند.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی، باید نامهٔ پذیرش از یکی مؤسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) را داشته باشید. بدون نامهٔ پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی میسر نخواهد بود. بسته به منطقه و ایالت موردنظر می‌توانید مؤسسات تعیین‌شده را در سایت مهاجرت و شهروندی کانادا جست‌وجو نمایید.

چگونه ویزای دانش آموزی کانادا را دریافت کنیم

مهم ترین شرط اخذ ویزای دانش آموزی کانادا، تمکن مالی است. شما باید به سفارت کانادا اثبات کنید که علاوه بر پرداخت هزینه‌های مدرسه، مشکلی در پرداخت هزینه های اقامت و زندگی روزانه در این کشور نخواهید داشت. جهت اخذ پذیرش و ثبت نام در مدارس کانادا، الزامی به ارائه مدرک آیلتس نیست. چرا که شما می‌توانید دوره های آموزش زبان را در مدرسه انتخابی خود بگذرانید. توجه داشته باشید که سن متقاضی برای اخذ ویزای دانش اموزی کانادا مهم است. همچنین معدل ۳ سال آخر کارنامه ایشان نیز، نباید کمتر از ۱۶ باشد.

چگونه ویزای دانشجویی کانادا (تحصیل در کالج) را دریافت کنیم

جهت اخذ ویزای دانشجویی کانادا نیز، تمکن مالی مهم ترین شرط می‌باشد. شما باید بتوانید هزینه‌های اقامت، هزینه‌های روزانه و هزینه‌های مربوط به شهریه کالج را پرداخت نمائید. در صورتی که وقفه زیادی در تحصیل خود نداشته باشید، می‌توانید دوره های آموزش زبان خود را در کالج خود بگذرانید. شما در کالج می‌توانید تا مقطع لیسانس به تحصیل خود ادامه دهید.

چگونه ویزای دانشجویی کانادا (تحصیل در دانشگاه) را دریافت کنیم

علاوه بر تمکن مالی و شرایط سنی، شما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، حتما باید مدرک آیلتس آکادمیک ارائه کنید. سطح آیلتس با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر تعیین می‌شود. اما معمولا برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، باید آیلتس ۶ اکادمیک داشته باشید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی

تحصیل در کانادا در مقطع لیسانس بدین صورت است که بعد از گذراندن دوره 12 ساله مدارس و گرفتن مدرک آن و داشتن آیلتس۶ می توان وارد مقطع لیسانس شد. مقطع لیسانس در کشور کانادا ۴ ساله است، اما در استان کبک دانشجویان می توانند پس از گذراندن ۱۱ سطح در دوره مدرسه وارد کالج شوند و یا پس از گذراندن ۲ سال دوره پیش دانشگاهی، بعد از ۳ سال مقطع لیسانس خود را به پایان برساند. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان bachelor یا کارشناسی دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع کارشناسی در کانادا امکان کار پاره وقت دانشجویی به مدت 20 ساعت در هفته را خواهند داشت. یکی از شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن سن مناسب تحصیل است. حداکثر سنی که برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر است معمولاً تا سن 23 سالگی می باشد. هر چه سن متقاضی بیشتر باشد ریسک دریافت ویزا بالاتر می رود و متقاضی باید دلیل محکمی برای توجیه این فاصله تحصیلی یا گپ تحصیلی ارائه دهند. مدارک اصلی که برای پذیرش در مقطع کارشناسی باید ارائه دهید شامل دیپلم 12 ساله، ریزنمرات چند سال آخر تحصیل و مدرک زبان می باشد. برخی از دانشگاه ها بدون مدرک زبان نیز به شما پذیرش می دهند. البته با این شرط که ابتدا یک دوره زبان در کانادا بگذرانید و زمانی که به سطح مطلوب رسیدید می توانید وارد دانشگاه شوید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

از مهم ترین شرایط ویزای تحصیلی کانادا برای ورود به مقطع فوق لیسانس، داشتن معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی و با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر در کانادا داشتن آیلتس ۶ و یا ۶٫۵ است. این مقطع با توجه به تعداد واحد هایی که در هر رشته باید گذرانده شود یک ساله و یا دوساله است. دانشجویان این مقطع را یا به صورت پژوهش با همراهی استاد راهنما یا نشستن در سر کلاس و گذراندن واحد های درسی و یا به صورت ترکیبی از هر دو می گذرانند. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان M.A یا کارشناسی ارشد دریافت خواهد نمود. امکان کار پاره وقت برای دانشجو به مدت هفته ای 20 ساعت فراهم وجود دارد. معمولاً بهترین سن برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا تا سن 32 سال می باشد. برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد نیز شما باید مدارک تحصیلی قبلی خود شامل مدرک دیپلم و مدرک لیسانس، ریزنمرات و مدرک زبان ارائه دهید. همان گونه که ذکر شد با شرط گذران دوره زبان انگلیسی در کانادا می توانید با نمره زبان پایین نیز پذیرش بگیرید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

برای پذیرش در دوره دکترا در دانشگاه های کانادا، شما باید معدل بالای ۱۳ در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد داشته باشید. همچنین داشتن مدرک آیلتس 7 با توجه به رشته و دانشگاه مورد نیاز می باشد. این دوره ۳ تا ۵ سال طول می کشد و شخص هم دوره های کورس یا آموزش و هم پژوهش یا پروژه را برعهده دارد. این پروژه ها معمولا توسط شرکت ها حمایت می شوند، لذا به دانشجوی این مقطع در اکثر موارد کمک هزینه تحصیلی یا بورسیه اعطا خواهد شد. این بورسیه گاه تنها شهریه را پوشش می دهد و در برخی مواقع نیز هزینه های زندگی را نیز در برمی گیرد که به آن فول فاند نیز گفته می شود. دانشجو پس از اتمام این دوره تحصیلی مدرکی با عنوان Ph.D یا دکتری دریافت خواهد نمود. دانشجویان مقطع دکتری در کانادا امکان کار دانشجویی نیز دارند. اما دانشجویانی که برای تحصیل در این مقطع از بورسیه تحصیلی استفاده کرده باشند با توجه به نوع بورسیه ممکن است اجازه کار پاره وقت دانشجویی را نداشته باشند. اخذ پذیرش در این مقطع با مقاطع پیشین متفاوت است. شما برای تحصیل دکترا در کانادا و اخذ پذیرش باید مستقیما با استاد فعال در حوزه تحصیلی خود مکاتبه کنید و با ارائه رزومه ای قوی یکی از اساتید را قانع کنید که شما را به عنوان دانشجو بپذیرد و به عنوان استاد سوپروایزر شما در زمان تحصیل در دانشگاه عمل کند. از مواردی که می تواند رزومه شما را قوی کند می توان به معدل بالا، مدرک زبان با نمره بالا، مقالات ISI و ارائه پروپوزال قوی اشاره کرد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای تحصیلی کانادا

1.ارئه مدارک شخصی جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نامه ادمیشن از یکی از مراکز معتبر آموزشی ( به جز همسر فرد دارای استادی پرمیت یا ورک پرمیت )

نامه CAQ (فقط برای متقاضیان استان کبک)

برنامه تحصیلی یا همان Study Plan

اسکن صفحات جدیدترین پاسپورت (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر خورده را اسکن کنید)

اسکن صفحات پاسپورت های قبلی (فقط صفحه اول و صفحاتی که در آنها مهر یا ویزا خورده را اسکن کنید)

اسکن شناسنامه ترجمه و تایید شده (اگر متاهل هستید اسکن شناسنامه همراهان را هم در همین فایل اضافه کنید)

یک قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

نامه تمکن مالی

اسناد نشان دهنده دارایی شما

نامه های سابقه کاری و بیمه کاری

نکته: ترجمهٔ مدارک به زبان‌های انگلیسی یا فرانسه قابل ‌پذیرش است.

نکته: بسته به مقطع تحصیلی و مؤسسهٔ آموزشی ممکن است نیاز به ارائه مدارک دیگری مانند مدرک زبان، معرفی‌نامه استاد یا مقالهٔ چاپ‌شده باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر باید از مؤسسهٔ آموزشی مورد نظر کسب اطلاعات کنید.

درصورت ثبت درخواست آنلاین، این مدارک در حساب کاربری شما در سایت ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا بارگذاری می‌شود. درصورت ارائهٔ حضوری، مدارک را باید به دفاتر اعطای ویزا تحویل دهید.

2. ارائه مدارک تحصیلی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا

اصل و ترجمه ریز نمرات ۳ سال آخر تحصیل (در صورتی که برای مدارس کانادا اقدام می‌کنید)

اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی + اصل و ترجمه ریز نمرات (در صورتی که برای دانشگاه‌های کانادا اقدام می‌کنید)

ائیدیه WES: تائیدیه World Education Service یک سیستم ارزیابی مدارک تحصیلی برای دانشجویان بین المللی دانشگاه‌های آمریکا و کانادا می‌باشد. تائیدیه فقط برای مدارک دانشگاهی است و برای مدارک دبیرستان نیازی به گرفتن تائیدیه نیست. هزینه تائیدیه WES 245 دلار می‌باشد و حدودا ۱ ماه به طول می‌انجامد.

فرم توصیه نامه (برای دانشگاه و مدرسه): این فرم باید توسط مدیر مدرسه و یا معلم متقاضی تکمیل شود. همچنین برای ویزای دانشجویی کانادا، از طرف کالج و یا دانشگاه مقصد شما مشخص می‌شود که این فرم باید توسط چه کسی تکمیل شود. (برای برخی از مدارس و دانشگاه‌های کانادا ممکن است بیش از یک توصیه نامه و همچنین SOP و رزومه نیز لازم باشد.

رزومه (Cv): توسط دانشجو و برای ارائه به دانشگاه یا کالج نوشته می‌شود

انگیزه نامه (SOP): توسط دانشجو و برای ارائه به دانشگاه یا کالج نوشته می‌شود.

 

3. ارئه مدرک زبان جهت درخواست ویزای تحصیلی کانادا 

ارائه مدرک زبان، برای مدارس و کالج‌های کانادا الزامی نیست. اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در مقطع لیسانس (آیلتس با حداقل نمره ۶ و یا معادل آن)، مقطع فوق لیسانس (آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ و یا معادل آن)، مقطع دکترا (آیلتس با حداقل نمره ۷ و یا معادل آن) مورد نیاز است.

مدارس کانادا پیش از شروع تحصیل، آزمونی از دانش آموزان بین المللی گرفته که در صورت رد شدن در این آزمون، دانش آموز باید در یک دوره مقدماتی آموزش زبان شرکت کند.

برای تحصیل در برخی از دانشگاه‌ها و یا برخی از رشته‌ها، نیاز به ارائه مدرک زبان با نمره بالاتر و یا ارائه مدرک آزمون‌های پیشرفته‌ای چون GRE و GMAT فیش واریزی شهریه دانشگاه، کالج و یا مدرسه مورد نظر

 

4. تکمیل فرم های درخواست ویزا تحصیلی کانادا

درهر دو حالت ثبت اینترنتی درخواست و یا تحویل مدارک با حضور در کنسولگر‌ی یا دفاتر اعطای ویزای کانادا برای درخواست ویزای تحصیلی خود باید فرم‌های زیر را پر کنید:

فرم درخواست ویزای تحصیلی

فرم اطلاعات خانواده

فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی

فرم اِسکِجِل وانسفارت کانادا

فرم‌های مذکور در سایت ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا دردسترس هستند. ممکن است لازم باشد فرم‌های دیگری را نیز پر کنید.

 

5. پرداخت هزینه های ویزای تحصیلی کانادا

هزینه‌هایی که صرفا مربوط به دریافت ویزا هستند و باید به دولت کانادا پرداخت شوند، شامل هزینهٔ درخواست و درصورت نیاز هزینهٔ بایومتریکس است. بهتر است هزینهٔ درخواست و هزینهٔ بایومتریکس هم‌زمان پرداخت شوند.

پرداخت های سفارت باید به صورت اینترنتی انجام شوند. پس از ثبت درخواست‌ اینترنتی و از طریق حساب کاربری‌ خود (در سایت ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا) باید هزینه‌ها را پرداخت کرده و ازرسید آن پرینت بگیرید. نسخه‌ای از رسید را باید ضمیمهٔ درخواست‌ خود کرده و یک نسخه از آن را برای خود نگه دارید. در صورت درخواست غیراینترنتی یا کاغذی باید از طریق یکی از کارت های اعتباری مانند ویزا کارت و مستر کارت هزینه ها را پرداخت کرده و رسید پرینت شده را ضمیمه پرونده کنید.

فارغ از نتیجه درخواست شما، پس از شروع بررسی هزینهٔ‌ پرداختی قابل‌استرداد نیست. قابل ذکر است پرداخت هزینه با هر کارتی ممکن نیست.

۱۱۶ دلار برای دریافت CAQ از استان کبک (برای متقاضیان کبک)

۱۵۰ دلار برای ویزای متقاضی اصلی و ۱۵۵ دلار برای همراه

۸۵ دلار برای انگشت نگاری هر متقاضی بالای ۱۴ سال

6. فیش واریز شهریه جهت ویزای تحصیلی کانادا

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی کانادا

متقاضی تحصیل در کانادا باید بتواند هزینه های تحصیل در کانادا را برای سال اول فراهم نماید. مثلا اگر شهریه متقاضی برای هر سال ۱۵ هزار دلار است، وی باید این مبلغ را به همراه هزینه مربوط به زندگی مربوط به سال اول از طریق حساب بانکی خود یا اسپانسر خود به سفارت اثبات کند. تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار پر اهمیت بوده و در صورتی که متقاضی نتواند آن را اثبات نماید، آفیسر ویزای تحصیلی او را مردود خواهد کرد

مراحل بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

پس از ثبت و ارائه درخواست، نخست کامل ‌بودن همهٔ فرم‌ها، پرداخت هزینه و مدارک مورد نیار ارزیابی می‌شود. اگر هریک از این موارد نقص داشته باشد، درخواست شما برگشت داده شده و تازمانی‌که درخواست کامل و بی‌نقص خود را ارائه نکنید اقدامی برای بررسی آن صورت نخواهد گرفت.

بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا توسط افسر پرونده

درخواست شما توسط یکی از کارکنان ادارهٔ مهاجرت و شهروندی کانادا (افسر پرونده) مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد. افسر پرونده با بررسی همهٔ مدارک و اطلاعات ارائه شده، تصمیم می‌گیرد که آیا به مصاحبهٔ حضوری نیاز است یا خیر. اگر چنین باشد، تاریخ، زمان و مکان آن به شما اعلام می‌شود.

چه در صورت رد شدن و چه پذیرفته شدند درخواست ویزای شما هیچ گونه مدرکی بازگردانده نمی شود. در صورت رد شدن درخواست دلیل ردشدن درخواست‌تان به شما اعلام می‌شود. در صورت پذیرفته شدن هم باید گذرنامه خود را تحویل سفارت دهید. در نهایت

معرفی‌نامه‌ای که تأیید ویزا را اعلام می‌کند، به شما ارائه می‌شود .معرفی نامه معادل ویزای تحصیلی نیست اما ارائه آن هنگام ورود به خاک کانادا ضروری است. پس از ورود به کانادا و ارائه‌ٔ معرفی‌نامه و ویزای اقامت موقت، مأمور مرزی دربارهٔ ارائه ویزای تحصیلی شما تصمیم می‌گیرد. چنانچه به او ثابت شود شرایط شما تغییری نکرده است و پس از پایان مدت اعتبار ویزا، کشور را ترک می‌کنید، ویزای شما صادر می‌شود.

زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

زمان کلی بررسی بستگی به عوامل گوناگونی مانند کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، ارائه هم‌زمان بیومترکس و … دارد. درصورت کامل‌بودن فرم‌ها و مدارک، درحال‌حاضر زمان بررسی درخواست ویزای تحصیلی برای متقاضیان ایرانی 15 هفته است. البته به این مدت، باید زمان لازم برای ارائه بیومتریکس (اگر هم‌زمان با ثبت درخواست، ارائه نشده باشد) و نیز زمان ارسال پرونده شما از کنسولگری یا مرکز ارائهٔ ویزا (درصورت ثبت غیراینترنتی) اضافه شود.

رد‌شدن (ریجکت) درخواست ویزای تحصیلی کانادا

علل رد شدن ویزای تحصیلی کانادا

وجود فاصله تحصیلی بین مقطع قبلی و فعلی

عدم تمکن مالی جهت تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی

قانع کننده نبودن اهداف تحصیلی و عدم اطمینان از برگشت دانشجو پس از اتمام تحصیل به کشور مبدا

نداشتن مدرک زبان

عدم تطابق رشته تحصیلی در مقطع قبلی و فعلی

نقص پرونده و مدارک

امکان اعتراض به نتیجه ویزا برای شما وجود دارد اما احتمال تغییر نتیجه بعید است. بهتر است پس از رفع ایرادات وارده و بهبود شرایط درخواست جدیدی ارائه کنید.

شرایط درخواست ویزای همراه تحصیلی کانادا برای همراهان

دریافت ویزا برای همراهان ازجمله والدین، همسر و فرزندان، می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

درخواست ویزای توریستی:

اگر هم‌زمان با درخواست ویزای تحصیلی برای این ویزا اقدام کنید، می‌توانید هم‌زمان با ویزای تحصیلی دانش آموز،ویزای توریستی کانادا که تحت عنوان ویزای مولتی یا ۵ ساله هم شناخته می‌شود دریافت کنید.

 

درخواست ویزای کار:

اگر فرد دارای ویزای تحصیلی در یکی از مؤسسات آموزشی معتبر کانادا باشد، همسر او می‌تواند برای دریافت ویزای کار اقدام کند. بهتر است ارائهٔ درخواست ویزای تحصیلی درخواست‌کننده و ویزای کار همسر، هم‌زمان انجام شود. اما پس از دریافت ویزای تحصیلی و اقامت در کانادا هم می‌توان برای ویزای کاری همسر اقدام کرد.

فرزندان زیر 18 سال والدینی که پذیرش تحصیلی از موسسات معتبر آموزشی دارند می‌توانند بدون اقدام برای کسب ویزای تحصیلی در کانادا مشغول به تحصیل شوند.

درخواست تمدید ویزای تحصیلی کانادا

تمدید ویزای تحصیلی کانادا با روش‌های مختلفی قابل انجام است. شما می‌توانید پس از اتمام مدت تحصیل‌تان، برای یک دوره مطالعاتی دیگر ثبت نام کنید. همچنین می‌توانید با توجه به مدرک تحصیلی، سابقه شغلی و سن‌تان، برای Express Entry اقدام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره در واتساپ
    مشاوره رایگان در واتساپ
    Scan the code
    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09192346323 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .