ویزای مهمان علمی آلمان - فارس مهاجر

Blog

ویزای مهمان علمی آلمان

در مهاجرت, مهاجرت به آلمان 17 ژوئن 2021

این نوع از ویزای آلمان برای محققانی که برای انجام مطالعه و ادامه تحقیقاتشان در آلمان حضور دارند صادر می‌شود.

ویزای پژوهشگر مهمان در آلمان

آلمان به‌عنوان سرزمین ابداع و نوآوری، فرصت‌های زیادی را در زمینه‌­های مختلف در اختیار پژوهشگران و محققین قرار می‌دهد. این کشور که در غرب اروپا واقع است درهای خود را به روی تمام محققینی که درصدد تحقیق و پژوهش هستند بازکرده است و ابزارهای لازم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

بر اساس سیاست‌ها و قوانین کشور آلمان، بر اساس ملیتی که دارید ممکن است برای ورود به آلمان به‌عنوان پژوهشگر نیاز به مجوز داشته باشید.

چه کسانی برای ورود به آلمان به ویزا نیاز دارند؟

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و منطقه آزاد تجاری اروپا.

ملیت‌های استرالیایی، اسرائیلی، ژاپنی، نیوزلندی، جمهوری کره جنوبی و آمریکایی.

اما اگر ملیتی جز ملیت‌های فوق دارید برای ورود به آلمان و کسب مجوز انجام کارهای تحقیقاتی حتماً ویزا دریافت نمایید.

به‌منظور تعیین صلاحیت پژوهشگران نسبت به اخذ ویزای پژوهشگری آلمان، انستیتوی تحقیقات آلمان با موسسه تحقیقات بین‌المللی قراردادی را امضاء نموده است که طی آن برای متقاضیان ویزا و مجوز تحقیق صادر می‌شود.

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحقیقاتی و پژوهشگری

زمانی که برای ویزای اقامت طولانی‌مدت تحقیقاتی اقدام می‌نمایید، باید برای اثبات صلاحیت و شایستگی خود برای امر تحقیقت و پژوهش مدارکی را ارائه دهید:

اسناد عمومی لازم برای ویزای تحقیقاتی

نامه‌ای که شخصاً نوشته‌اید و در آن هدف خود را از اقامت در آلمان، مدت‌زمان اقامت و جزئیات دیگر را به‌طور کامل شرح داده‌اید.

نامه از طرف دانشگاه و یا موسسه تحقیقاتی که در کشور خودتان در آن کار می‌کنید که بیانگر این باشد که شما با این موسسه قرار کاری امضاء کرده‌اید و مجبور هستید پس از اتمام کار تحقیقاتی مجدد به کشور خود بازگردید.

دعوت‌نامه از موسسه تحقیقاتی و یا دانشگاه در آلمان که شرایط اقامت شما را در آلمان تائید می‌کند و مبلغی را که در مقابل انجام کار پژوهشگری دریافت خواهید کرد را نیز ذکر کرده باشد.

اثبات مدرک دانشگاهی آکادمیک (مدرک درجه تحصیلی و یا لیست زیر نمرات)

دقت کنید که هر سند اصلی باید با 2 فتوکپی همراه باشد. هیچ مدرکی را از قلم نیندازید.

سفارتخانه و یا کنسول گری آلمان در کشورتان ممکن است مدارک حاکی از عدم سوءپیشینه را نیز از شما درخواست نماید. شما باید این مدرک را از مقامات رسمی کشور محل اقامت دریافت نمایید. آفیسر ویزا ممکن است در هنگام مصاحبه اسناد دیگری را هم از شما مطالبه نماید. از جمع‌آوری دقیق و ارائه کامل آن‌ها غافل نشوید.

پروسه اپلیکیشن ویزای پژوهشگری

مراحلی وجود دارد که برای اخذ اقامت طولانی‌مدت در آلمان باید از آن‌ها پیروی نمایید که در ذیل به شرح آن‌ها می‌پردازیم:

فرم اپلیکیشن را برای اقامت طولانی‌مدت پژوهشگری پر نمایید. این فرم باید به‌صورت آنلاین پر شود و از آن دو پرینت گرفته شود و هرکدام را در پایان امضاء نمایید.

اسناد لازم را طبق مفادی که درخواست شده است جمع‌آوری نمایید.

پس از جمع‌آوری تمام اسناد لازم، از هر سند 2 فتوکپی برابر با اصل تهیه نمایید.

از طریق وب‌سایت سفارتخانه و یا کنسول گری، قرار مصاحبه درخواست نمایید. در برخی از کشورها لازم است که حضوری قرار ملاقات را درخواست کنید.

در مصاحبه شرکت نمایید. در روز مصاحبه، سروقت و به‌موقع حاضر شوید و برای جمع‌آوری اپلیکیشن که وارد پروسه شده است، به شما رسید داده خواهد شد.

انجام این پروسه حدوداً 10 دقیقه طول می‌کشد. حتماً اطمینان حاصل کنید که مقام رسمی که در مرکز آپلیکیشن حاضر است تمام مدارک و اسناد شما را بررسی کرده باشد.

پس‌ازاین که پاسپورت خود را با استیکر ویزا دریافت نمودید، اطلاعات آن را برای اشتباهات احتمالی چک نمایید. به زمان شروع و پایان اعتبار ویزا، دیکته صحیح نام و نام خانوادگی‌تان و نیز شماره مجوز ورودتان دقت ویژه‌ای داشته باشید.

افزایش مدت‌زمان ویزای پژوهشگری

افزایش مدت‌زمان ویزای پژوهشگری امری امکان‌پذیر است اما باید مراحلی را طبق زیر انجام دهید:

در همان شهری که در آلمان اقامت دارید و حداقل دوماه قبل از پایان مدت اعتبار ویزابا آفیس رجیستریشن خارجی‌ها تماس بگیرید.

قرار ملاقات درخواست نمایید. در روز قرار ملاقات، اسنادی را به همراه بیاورید که علت درخواست شما را برای اقامت بیشتر در آلمان نشان بدهند؛ این اسناد شامل:

نامه‌ای که شخصاً نوشته‌اید و علت درخواست خود را در آن توضیح می‌دهید.

نامه از موسسه تحقیقاتی و یا دانشگاهی که با آن قرارداد کار تحقیقاتی بسته‌اید و آن‌ها می‌خواهند برای انجام امور تحقیقاتی بیشتر و یا تکمیل کار مدت‌زمان بیشتری را در آلمان اقامت داشته باشید.

هزینه تمدید ویزا را بپردازید؛ حدوداً 80 یورو

همراه بودن همسر و فرزندان در ویزای پژوهشگری آلمان

پس از دریافت ویزای اقامت طولانی‌مدت و ورود به آلمان، شما از امکان همراه داشتن همسر و فرزندان خود برخوردار خواهید بود. به یاد داشته باشد که فرزندان باید نابالغ و مجرد باشند. همچنین لازم است اسناد زیر را هم فراهم آورید:

اثبات این‌که محل زندگی شما از فضای کافی برای حضور اعضاء خانواده برخوردار است (تصمیم‌گیری با مقامات دولتی خواهد بود)

تمکن مالی خود را برای حمایت مالی از اعضاء خانواده‌تان اثبات نمایید.

اثبات این‌که اعضاء خانواده‌تان از مهارت در زبان آلمانی حداقل در سطح پایه برخوردار هستند.

همسر شما هم می‌تواند در طی اقامت در آلمان مشغول به کار شود. البته اخذ تأییدیه آژانس استخدام فدرال ضروری خواهد بود.

پس از رسیدن به آلمان با ویزای پژوهشگری

زمانی که از طریق ویزای پژوهشگری وارد آلمان شدید، لازم است طبق زیر مراحل تکمیلی را انجام دهید:

به آفیس رجیستریشن بروید و آدرس محل سکونت خود را در آلمان ثبت نمایید. نزدیک‌ترین آفیس را انتخاب نمایید و در طی دو هفته اولی که وارد آلمان شدید به این مرکز مراجعه نمایید و اسنادی مثل پاسپورت، ویزای تحقیقاتی آلمان و اسنادی که محل زندگی شما را تائید می‌کنند را به همراه داشته باشید.

برای اخذ مجوز اقامت تحقیقاتی قرار ملاقات بگذارید. همچنین لازم است برای اقامت قانونی در آلمان، مجوز اقامت دریافت نمایید. به این منظور، ابتدا باید در همان شهری که زندگی می‌کنید، به مرکز مهاجرت مراجعه نمایید.

برای اخذ مجوز اقامت تحقیقاتی، قرار مصاحبه تنظیم نمایید. به‌عنوان بخشی از مرحله مصاحبه، باید در مرکز امور مهاجرت مصاحبه انجام دهید. همچنین باید اسناد متعددی که تقریباً همان اسنادی هستند که هنگام اپلای برای اقامت طولانی‌مدت ارائه داده‌اید را نیز به این مرکز تقدیم نمایید.

شرایط کلی اخذ ویزای آلمان

 

کشور آلمان، به دلیل دارا بودن شرایط پناهندگی و حمایت از پناهندگان، سخت گیری زیادی در اعطای ویزا دارد. در صورتی که شرایط زیر را برای اخذ ویزای آلمان نداشته باشید، نمی‌توانید ویزای این کشور را دریافت کنید.

شرایط ویزای آلمان عباتند از:

۱. تمکن مالی:

تمکن مالی برای ویزای آلمان، حدودا بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر می‌باشد. در صورتی که مبلغ تمکن مالی شما زیر این مبلغ باشد، درخواست ویزای شما رد خواهد شد. تمکن مالی باید به یورو صادر شود و توسط شعبه صادر کننده به مهر و امضاء برسد.

۲. گردش حساب:

منظور از گردش حساب، مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست بلکه، تعداد تراکنشات حساب متقاضی در ۳ ماه اخیر می‌باشد. گردش حساب، باید با نامه تمکن مالی همخوانی داشته باشد. در صورتی که تطابقی بین این دو وجود نداشته باشد و یا گردش حساب شما پائین باشد، ویزای آلمان شما ریجکت خواهد شد.

۳. ارائه دعوت‌نامه قوی:

منظور از دعوت نامه قوی، دعوت نامه ای است که از سوی اعضای خانواده، یک شرکت و یا یک نمایشگاه باشد. در متن دعوت‌نامه، باید اطلاعات شخصی متقاضی به صورت کامل وارد شده و مدت زمان و محل اقامت متقاضی ذکر شود. همچنین، در صورتی که دعوت کننده از متقاضی حمایت مالی می‌کند، باید در متن دعوت نامه ذکر شود.

۴. تاریخچه سفری:

لزومی به ارائه تاریخچه سفری برای ویزای آلمان نیست. اما در صورتی که ویزای شینگن و یا هر ویزای معتبر دیگری در پاسپورت خود داشته باشید، شانس شما برای اخذ ویزای آلمان بیشتر می‌شود.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای آلمان

مدارک ویزای آلمان، نیازی به ترجمه ندارند و شما می‌توانید اصل مدارک را در زمان وقت سفارت همراه خود ببرید.

مدارک ویزای آلمان به ترتیب زیر می‌باشد:

فرم درخواست ویزای آلمان

پاسپورت فعلی متقاضی به همراه کلیه ویزاها و گذرنامه های قبلی

رسید پرداخت هزینه درخواست ویزا

سند ازدواج

کلیه اسناد ملکی

گواهی اشتغال به کار

گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت محصل بودن)

گردش حساب ۳ ماه اخیر به همراه تمکن مالی

رزرو بلیط رفت و برگشت و واچر هتل

ارائه دعوت نامه معتبر

چگونگی دریافت وقت سفارت آلمان

وقت سفارت آلمان در ایران، توسط کارگزاری ویزامتریک انجام می‌شود. پس از ثبت نام در سایت Visametric و تعیین نوع ویزا، می‌توانید وقت سفارت خود را تعیین کنید. وقت سفارت ویزای المان حدودا برای ۴۵ روز پس از ارسال درخواست در دسترس است.

هزینه اخذ ویزای آلمان

هزینه درخواست ویزای المان در فارس مهاجر تقریبا ، ۳،۵۰۰،۰۰۰ تومان می‌باشد. این فقط هزینه درخواست است و پرداخت کلیه هزینه های داخل سفارت، به عهده متقاضی می‌باشد.

مدت زمان جوابدهی ویزای آلمان

حدودا ۲۱ روز کاری پس از مراجعه به دفتر ویزامتریک، جواب ویزای المان برای شما صادر می‌شود. برای دریافت جواب و مدارک ویزای آلمان، باید حضورا در این دفتر به همراه رسید تحویل مدارک، حضور داشته باشید.

ویزای آلمان با دعوتنامه

مطمئن ترین راه اخذ ویزای آلمان، اقدام با دعوت‌نامه معتبر است. دعوت نامه می‌تواند از سوی اعضای خانواده، دوست و یا یک نمایشگاه در آلمان باشد. در متن دعوتنامه باید اطلاعات شخص متقاض، تاریخ ورود به آلمان و خروج از آن و محل اقامت قید شود. همچنین اگر شخص دعوت کننده از شما حمایت مالی نیز می‌کند، باید در متن دعوتنامه به آن اشاره کند.

دلایل ریجکت ویزای آلمان

رایج ترین علت رد شدن ویزای آلمان، عدم اعتماد افسران ویزای این کشور به بازگشت متقاضیان به کشور مادری خود می‌باشد.

پس از این مورد، رایج ترین دلایل ریجکت ویزای المان به شرح زیر می‌باشد:

عدم اعتماد افسران ویزای المان به بازگشت متقاضی

سوء پیشینه کیفری و یا حقوقی در گذشته و یا حال

ارائه مدارک غیر‌واقعی و یا دروغین

ارائه پاسپورت آسیب دیده و یا نامعتبر

ارائه بیمه مسافرتی نامعتبر

رفع ریجکت ویزای آلمان و اعتراض به رد شدن آن

رفع ریجکت ویزای آلمان وجود ندارد. شما ۹ ماه پس از تاریخ ریجکتی، با برطرف کردن مشکلات و نواقص پرونده خود می‌توانید دوباره اقدام کنید.

اعتراض به رد شدن ویزای آلمان به این شکل است که شما باید یک نامه به زبان آلمانی در قالب ایمیل برای افسران ویزا ارسال کنید.

برای اعتراض به ریجکت ویزای آلمان، از ۱ روز تا ۱ ماه و برای اعتراض به دیگر انواع ویزای آلمان، از ۱ روز تا ۱ سال پس از مدت زمان ریجکت فرصت دارید اقدام کنید.

جواب اعتراض به رد شدن ویزای آلمان ۴۰ روز کاری بعد ارسال می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    مشاوره در واتساپ
    مشاوره رایگان در واتساپ
    سلام لطفا جهت مشاوره با شماره 09351094024 تماس بگیرید یا با همین شماره در واتساپ پیام بگذارید .